ozztech_logo_white

XDR Nedir?

XDR Nedir?

Genişletilmiş algılama ve yanıt veya XDR, siber saldırılara, yetkisiz erişime ve kötüye kullanıma karşı bütünsel koruma sağlayan tehdit algılama ve yanıtlamaya yönelik yeni bir yaklaşımdır. 2018’de Palo Alto Networks CTO’su Nir Zuk tarafından oluşturulan XDR, tüm veri kaynaklarında algılama ve yanıt sağlamak için geleneksel güvenlik silolarını yıkıyor.

Analist firması Gartner’a göre, XDR “birden çok güvenlik ürününü uyumlu bir güvenlik operasyon sistemine yerel olarak entegre eden, SaaS tabanlı, satıcıya özel, güvenlik tehdidi algılama ve olay yanıt aracıdır.” Forrester Research’ten XDR’nin tanımı biraz daha kapsamlı: “Tehdit algılamayı, araştırmayı, müdahaleyi ve gerçek zamanlı olarak avlanmayı optimize eden EDR’nin evrimi. XDR, güvenlikle ilgili uç nokta algılamalarını ağ analizi ve görünürlük (NAV), e-posta güvenliği, kimlik ve erişim yönetimi, bulut güvenliği ve daha fazlası gibi güvenlik ve iş araçlarından gelen telemetri ile birleştirir. Güvenlik ekiplerine esneklik, ölçeklenebilirlik ve otomasyon fırsatları sağlamak için büyük veri altyapısı üzerine kurulmuş bulutta yerel bir platformdur.”

XDR Nasıl Çalışır?

XDR, tehdit algılama ve müdahaleye proaktif bir yaklaşım getiriyor. Günümüzün giderek karmaşıklaşan tehditlerini ele almak için analitik ve otomasyon uygularken ağlar, bulutlar ve uç noktalar arasındaki verilere görünürlük sağlar. XDR ile güvenlik ekipleri şunları yapabilir:

 • Gizli ve karmaşık tehditleri proaktif ve hızlı bir şekilde belirleyin
 • Kuruluş içindeki herhangi bir kaynak veya konumdaki tehditleri izleyin
 • Teknolojiyi kullanan kişilerin verimliliğini artırmak
 • Güvenlik yatırımlarından daha fazlasını elde edin
 • Soruşturmaları daha verimli bir şekilde sonuçlandırın

İş açısından XDR, kuruluşların başarılı siber saldırıları önlemesine ve güvenlik süreçlerini basitleştirmesine ve güçlendirmesine olanak tanır. Bu da kullanıcılara daha iyi hizmet vermelerini ve dijital dönüşüm girişimlerini hızlandırmalarını sağlar çünkü kullanıcılar, veriler ve uygulamalar korunduğunda şirketler stratejik önceliklere odaklanabilir.

Avantajları

 • Güçlü uç nokta koruması ile bilinen ve bilinmeyen saldırıları engelleyin: Sektördeki çoğu kötü amaçlı yazılımı, açıklardan yararlanmayı ve dosyasız saldırıları durdurmak için yapay zeka tabanlı yerel analizden ve Davranışsal Tehdit Korumasından yararlanın.
 • Ağ, uç nokta ve bulut verileri genelinde görünürlük elde edin: Tehditleri tespit etmek, önceliklendirmek, araştırmak, avlamak ve bunlara yanıt vermek için Palo Alto Networks ve üçüncü taraf araçlarından verileri toplayın ve ilişkilendirin.
 • Karmaşık saldırıları 7/24 otomatik olarak tespit edin: Gelişmiş kalıcı tehditleri ve diğer gizli saldırıları tespit etmek için her zaman açık olan yapay zeka tabanlı analizleri ve özel kuralları kullanın.
 • Uyarı yorgunluğunu ve personel değişimini önleyin: Otomatik kök neden analizi ve birleşik bir olay motoruyla araştırmaları basitleştirerek, uyarılarda %98’lik bir azalma ve uyarıları önceliklendirmek için gereken beceriyi azaltın.
 • SOC üretkenliğini artırın: SOC verimliliğini artırarak ağınız, uç noktanız ve bulut ortamlarınız genelinde uç nokta güvenlik politikası yönetimini ve izleme, araştırma ve müdahaleyi tek bir konsolda birleştirin.
 • Tehditleri iş kesintisi olmadan ortadan kaldırın: Live Terminal ile kullanıcı veya sistem kesintilerini önlerken saldırıları cerrahi hassasiyetle kapatın.
 • Gelişmiş tehditleri ortadan kaldırın: Ağınızı içeriden kötü niyetli kişilere, politika ihlallerine, dış tehditlere, fidye yazılımlarına, dosyasız ve yalnızca bellek saldırılarına ve gelişmiş sıfırıncı gün kötü amaçlı yazılımlarına karşı koruyun.
 • Güvenlik ekibinizi güçlendirin: Güvenlik ihlali (IOC’ler) ve anormal davranış göstergelerini tespit ederek ve olay puanlama ile analize öncelik vererek saldırının her aşamasını kesintiye uğratın.
 • Ana bilgisayarları temiz bir duruma geri yükleyin: Kötü amaçlı dosyaları ve kayıt defteri anahtarlarını kaldırarak ve ayrıca düzeltme önerilerini kullanarak hasarlı dosyaları ve kayıt defteri anahtarlarını geri yükleyerek bir saldırıdan hızla kurtulun.
 • Algılama, araştırma ve yanıtı üçüncü taraf veri kaynaklarına genişletin: Daha hızlı, daha etkili araştırmalar için üçüncü taraf uyarılarını birleşik bir olay görünümüne ve kök neden analizine entegre ederken üçüncü taraf güvenlik duvarlarından toplanan günlüklerde davranışsal analitiği etkinleştirin.

XDR, EDR veya MDR ile nasıl karşılaştırılır?

XDR , uç nokta algılama ve yanıt veya EDR gibi saldırılara yalnızca katmanlı görünürlük sağlayan geleneksel reaktif yaklaşımlara bir alternatiftir ; ağ trafiği analizi veya NTA ; ve güvenlik bilgileri ve olay yönetimi veya SIEM. Katmanlı görünürlük önemli bilgiler sağlar, ancak aşağıdakiler gibi sorunlara da yol açabilir:

 • Eksik ve bağlamı olmayan çok fazla uyarı. EDR, ilk saldırı vektörlerinin yalnızca yüzde 26’sını algılar1 ve yüksek hacimli güvenlik uyarıları nedeniyle, güvenlik uzmanlarının yüzde 54’ü araştırılması gereken uyarıları görmezden gelir. 2
 • Özel uzmanlık gerektiren zaman alıcı, karmaşık araştırmalar. EDR ile bir ihlalin tespit edilmesi için geçen ortalama süre 197 güne 3 , bir ihlalin kontrol altına alınması için geçen ortalama süre ise 69 güne yükselmiştir. 3
 • Kullanıcı veya iş odaklı koruma yerine teknoloji odaklı araçlar. EDR, kullanıcıların ve kuruluşların operasyonel ihtiyaçlarından ziyade teknoloji boşluklarına odaklanır. Ortalama bir Güvenlik Harekat Merkezi olarak kullanılan 40’dan fazla araçları ile 4 güvenlik ekiplerinin, yüzde 23 sürdürülmesi ve güvenlik soruşturmaları güvenlik araçları yönetmek yerine performans vakit geçirmek. 5

EDR Güvenliği Nedir?

Uç nokta algılama ve yanıt veya EDR, uç nokta cihazlarındaki tehditleri tespit etmek ve araştırmak için kullanılan bir araç kategorisini ifade eder. EDR araçları tipik olarak algılama, analiz, araştırma ve yanıt yetenekleri sağlar. EDR ile karşılaştırıldığında XDR, güvenliği uç noktalar, bulut bilişim, e-posta ve diğer çözümler arasında entegre ederek daha geniş bir bakış açısına sahiptir.

EDR araçları, şüpheli etkinliği aramak için uç nokta aracıları tarafından oluşturulan olayları izler ve EDR araçları, güvenlik operasyonları analistlerinin sorunları tanımlamasına, araştırmasına ve düzeltmesine yardımcı olan uyarılar oluşturur. EDR araçları ayrıca şüpheli etkinlikle ilgili telemetri verilerini toplar ve bu verileri ilişkili olaylardan elde edilen diğer bağlamsal bilgilerle zenginleştirebilir. Bu işlevler aracılığıyla EDR, olay müdahale ekipleri için yanıt sürelerinin kısaltılmasında etkilidir.

MDR nedir?

Yönetilen tespit ve müdahale (MDR) hizmetleri, tehdit tanımlama, soruşturma ve müdahalede güvenlik operasyonlarının etkinliğini artırmak için özel personel ve teknoloji sunar. Bu hizmetler, geniş güvenlik uyarı yönetimi ve önceliklendirmeye odaklanan geleneksel yönetilen güvenlik hizmetlerini tamamlar.

Çeşitli tanımlar mevcut olmakla birlikte, MDR hizmetleri evrensel olarak aşağıdaki değeri sağlar:

 • Kaynak artırma, güvenlik ekiplerine tehdit avcılığı, adli soruşturmalar ve olay müdahalesi gibi uzmanlık becerileri gerektiren operasyonlarda yardımcı olur .
 • Artan güvenlik olgunluğu, proaktif ve yıl boyunca 7/24 kullanılabilen tehdit yönetimine olgun bir yaklaşım sağlayarak güvenlik operasyonlarının diğer yönleri arasında dönüşümün yolunu açar.
 • Daha hızlı değer elde etme süresi, algılama ve yanıt sürelerini yıllara değil günlere indirgemek için seçilmiş bir teknoloji yığını, güvenlik uzmanları ve operasyonel en iyi uygulamalar sunar.
 • Azaltılmış ortalama algılama süresi (MTTD) ve ortalama yanıt süresi (MTTR), sabit, zamana dayalı bir hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA) dahilinde gelişmiş tehditlerin daha hızlı algılanmasını ve bunlara yanıt verilmesini garanti eder.

Palo Alto Çözümleri için Bizimle İletişime Geçebiliriniz!

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »