ozztech_logo_white

Yemeksepeti Hacklendi Mi?

Yemeksepeti Hacklendi Mi?

Türkiye’de önde gelen firmalardan olan vatandaşların sıklıkla kullandığı yemek satış uygulaması Yemeksepeti, geçtiğimiz mart ayında siber saldırıya uğramış ve milyonlarca kullanıcının verileri çalınmıştı. Kullanıcıların kişisel bilgileri, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilirken, Yemeksepeti tarafından yapılan açıklama da ‘Şifreler kullanılmaz halde’ denmişti. Daha sonra ise bu verilerin çalındığı kamuoyuna itiraf edildi. Peki yemeksepeti hacklendi mi?

Yemeksepeti Hacklendi Tekrar mı?

Yaşanmış olan olayların ardından şirketin kurucusu Nevzat AYDIN, Yemeksepeti uygulamasını kullanan kullanıcılardan özür dileyerek, “Benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için tüm gelişmeleri yapmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bu yaşanan olayın üstünden henüz çok vakit geçmemişken, Yemeksepeti’nin tekrar hacklendiği gündeme geldi.

Yemeksepeti Kurucusu Olan Nevzat AYDIN İle Yaptıkları Görüşmeyi Yayınladılar

Yemeksepeti uygulamasını kullanan 60 milyondan fazla insanın, açık adresi, isim-soy isim ve telefon numarası gibi kritik verilere bilgisayar korsanlarının ulaştığı iddia edildi, Nevzat AYDIN ile yapmış oldukları konuşmaların ekran görüntülerini halka açık şekilde paylaşan bilgisayar korsanları, bazı kullanıcılara ait kredi kartı numaralarının ilk ve son 4 hanesinin yer aldığı verilerin de internette satışa çıkardıklarını öne sürdü.

Twitter Hesabı Üzerinden Bazı Bilişim Sektörü Çalışanlarının Bilgileri Yayınlandı

Nevzat AYDIN ile görüştüklerini öne süren bilgisayar korsanları, Yemeksepeti’nin eski CEO’ya gerekli kanıtları gönderdiklerini açıkladılar. Rastgele bir telefon numarası üzerinden kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaştıklarını belirten bilgisayar korsanları, bir Twitter hesabı üzerinden bilişim sektörü çalışanlarının bilgilerini yayınladı.

USOM Yurt Dışı Kaynaklı Demişti

Ulusal Siber Olaylarla Müdahale Merkezi (USOM), Mart 2021’de bilgisayar korsanlarının yapmış olduğu saldırı sonrası başlattığı soruşturma sonrasında saldırganların IP adreslerini tespit ettiklerini açıkladı. Mart ayında gerçekleşen saldırının yurt dışı kaynaklı olduğunu belirten yetkililer, yaşanan bu olay hakkında gerekli birimler ile iletişim halinde olduklarının altını çizdi.

Yemeksepeti’nden İlk Açıklama Geldi

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »