ozztech_logo_white

Yeni Phorpiex Botnet Varyantı

yeni-phorpiex-botnet-varyanti

Phorpiex botnet’in Twizt adlı yeni bir çeşidi Etiyopya, Nijerya, Hindistan, Guatemala ve Filipinler’deki kripto para kullanıcılarını hedefliyor ve bu son bir yılda 500.000 ABD doları tutarında sanal para hırsızlığına neden oldu.

Saldırıları detaylandıran İsrailli güvenlik firması Check Point Research, en son evrimsel versiyonun “botnet’in aktif komut ve kontrol sunucuları olmadan başarılı bir şekilde çalışmasını sağladığını” söyledi ve farklı blok zincirleriyle ilişkili en az 35 cüzdanı desteklediğini ekledi. Bunlar Kripto hırsızlığını kolaylaştırmak için Bitcoin, Ethereum, Dash, Dogecoin, Litecoin, Monero, Ripple ve Zilliqa.

Trik olarak da bilinen Phorpiex, cinsel şantaj spam ve fidye yazılımı kampanyalarının yanı sıra, hedefin bilgisayar, akıllı telefon ve sunucu gibi cihazlarını, rızaları veya bilgileri olmadan gizlice kripto para madenciliği yapmak için kullanan bir program olan kripto hırsızlığı ile tanınır.

Aynı zamanda, amaçlanan cüzdan adresini tehdit aktörünün cüzdan adresiyle otomatik olarak değiştiren kötü amaçlı yazılım dağıtarak bir işlem sürecinde kripto para birimini çalmayı içeren kripto para birimi kırpma adı verilen bir tekniği kullanmasıyla da ünlüdür. Check Point, Phorpiex tarafından kullanılan 60 benzersiz Bitcoin cüzdanı ve 37 Ethereum cüzdanı tespit ettiğini söyledi.

yeni-phorpiex-botnet-varyanti

Botnet operatörleri Ağustos 2021’de bir dark web siber suç forumunu kapatıp kaynak kodunu satışa sunarken, komuta ve kontrol (C&C) sunucuları, daha önce keşfedilmemiş bir yük olan Twizt’i dağıtmak için yalnızca iki hafta sonra yeniden ortaya çıktı. ek kötü amaçlı yazılım ve eşler arası bağlantıdaki işlev, böylece merkezi bir C&C sunucusuna olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

yeni-phorpiex-botnet-varyanti

Kırpma özelliği ayrıca ek bir avantaj sağlar, çünkü bir kez konuşlandırıldıktan sonra herhangi bir C&C sunucusu olmadığında bile çalışabilir ve kurbanların cüzdanlarından para çekebilir. Check Point’ten Alexey Bukhteyev bir raporda, “Bu, virüslü bilgisayarların her birinin bir sunucu görevi görebileceği ve bir zincirdeki diğer botlara komut gönderebileceği anlamına geliyor.” Dedi. “Bu tür özelliklerin ortaya çıkması, botnet’in daha kararlı ve dolayısıyla daha tehlikeli hale gelebileceğini gösteriyor.”

Phorpiex bulaşmış botlar, Etiyopya, Nijerya ve Hindistan’ın başında olduğu 96 ülkede tespit edildi. Botnet’in ayrıca toplam değeri yaklaşık 38 Bitcoin ve 133 Ether olan yaklaşık 3.000 işlemi ele geçirdiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, botnet’in, virüslü sistemin yerel ayarının varsayılan olarak Ukrayna’ya ayarlanması durumunda yürütülmesini durdurmak için tasarlandığını ve botnet operatörlerinin Doğu Avrupa ülkesinden olduğunu düşündürdüğünü belirtmekte fayda var.

Bukhteyev, “Solucan veya virüs işlevine sahip kötü amaçlı yazılımlar, yaratıcılarının herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan uzun bir süre bağımsız olarak yayılmaya devam edebilir.” Dedi. “Geçen yıl, Phorpiex, onu eşler arası bir botnet’e dönüştüren ve merkezi bir altyapıya sahip olmadan yönetilmesine izin veren önemli bir güncelleme aldı. C&C sunucuları artık IP adreslerini değiştirebilir ve komutlar verebilir, bunların arasında saklanabilir.

Bu makalemizi beğendiyseniz Botnet Saldırı Nedir adlı makalemize davetlisiniz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/botnet-saldirisi-nedir/

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »