OzzTech - Yeni Phorpiex Botnet Varyantı

Yeni Phorpiex Botnet Varyantı

yeni-phorpiex-botnet-varyanti

Phorpiex botnet'in Twizt adlı yeni bir çeşidi Etiyopya, Nijerya, Hindistan, Guatemala ve Filipinler'deki kripto para kullanıcılarını hedefliyor ve bu son bir yılda 500.000 ABD doları tutarında sanal para hırsızlığına neden oldu.

Saldırıları detaylandıran İsrailli güvenlik firması Check Point Research, en son evrimsel versiyonun "botnet'in aktif komut ve kontrol sunucuları olmadan başarılı bir şekilde çalışmasını sağladığını" söyledi ve farklı blok zincirleriyle ilişkili en az 35 cüzdanı desteklediğini ekledi. Bunlar Kripto hırsızlığını kolaylaştırmak için Bitcoin, Ethereum, Dash, Dogecoin, Litecoin, Monero, Ripple ve Zilliqa.

Trik olarak da bilinen Phorpiex, cinsel şantaj spam ve fidye yazılımı kampanyalarının yanı sıra, hedefin bilgisayar, akıllı telefon ve sunucu gibi cihazlarını, rızaları veya bilgileri olmadan gizlice kripto para madenciliği yapmak için kullanan bir program olan kripto hırsızlığı ile tanınır.

Aynı zamanda, amaçlanan cüzdan adresini tehdit aktörünün cüzdan adresiyle otomatik olarak değiştiren kötü amaçlı yazılım dağıtarak bir işlem sürecinde kripto para birimini çalmayı içeren kripto para birimi kırpma adı verilen bir tekniği kullanmasıyla da ünlüdür. Check Point, Phorpiex tarafından kullanılan 60 benzersiz Bitcoin cüzdanı ve 37 Ethereum cüzdanı tespit ettiğini söyledi.

yeni-phorpiex-botnet-varyanti

Botnet operatörleri Ağustos 2021'de bir dark web siber suç forumunu kapatıp kaynak kodunu satışa sunarken, komuta ve kontrol (C&C) sunucuları, daha önce keşfedilmemiş bir yük olan Twizt'i dağıtmak için yalnızca iki hafta sonra yeniden ortaya çıktı. ek kötü amaçlı yazılım ve eşler arası bağlantıdaki işlev, böylece merkezi bir C&C sunucusuna olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

yeni-phorpiex-botnet-varyanti

Kırpma özelliği ayrıca ek bir avantaj sağlar, çünkü bir kez konuşlandırıldıktan sonra herhangi bir C&C sunucusu olmadığında bile çalışabilir ve kurbanların cüzdanlarından para çekebilir. Check Point'ten Alexey Bukhteyev bir raporda, "Bu, virüslü bilgisayarların her birinin bir sunucu görevi görebileceği ve bir zincirdeki diğer botlara komut gönderebileceği anlamına geliyor." Dedi. "Bu tür özelliklerin ortaya çıkması, botnet'in daha kararlı ve dolayısıyla daha tehlikeli hale gelebileceğini gösteriyor."

Phorpiex bulaşmış botlar, Etiyopya, Nijerya ve Hindistan'ın başında olduğu 96 ülkede tespit edildi. Botnet'in ayrıca toplam değeri yaklaşık 38 Bitcoin ve 133 Ether olan yaklaşık 3.000 işlemi ele geçirdiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, botnet'in, virüslü sistemin yerel ayarının varsayılan olarak Ukrayna'ya ayarlanması durumunda yürütülmesini durdurmak için tasarlandığını ve botnet operatörlerinin Doğu Avrupa ülkesinden olduğunu düşündürdüğünü belirtmekte fayda var.

Bukhteyev, "Solucan veya virüs işlevine sahip kötü amaçlı yazılımlar, yaratıcılarının herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan uzun bir süre bağımsız olarak yayılmaya devam edebilir." Dedi. "Geçen yıl, Phorpiex, onu eşler arası bir botnet'e dönüştüren ve merkezi bir altyapıya sahip olmadan yönetilmesine izin veren önemli bir güncelleme aldı. C&C sunucuları artık IP adreslerini değiştirebilir ve komutlar verebilir, bunların arasında saklanabilir.

Bu makalemizi beğendiyseniz Botnet Saldırı Nedir adlı makalemize davetlisiniz: https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/botnet-saldirisi-nedir/


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.