ozztech_logo_white

Darboğaz-Bottleneck Sorunu Nedir?

Darboğaz-Bottleneck Sorunu Nedir?

En basit tanımıyla, darboğaz, maksimum verim kapasitesinde işleyebileceğinden daha fazla iş talebi alan bir iş aşamasıdır. Bu, iş akışında kesintiye ve üretim sürecinde gecikmelere neden olur. Başka bir deyişle, bu iş aşaması maksimum kapasitesinde çalışsa bile, tüm iş öğelerini gecikmeye neden olmadan sonraki aşamalara itecek kadar hızlı işleyemez.

İş akışı darboğazı bir bilgisayar, bir kişi, bir departman veya tüm bir çalışma aşaması olabilir. Bilgi işindeki tipik darboğaz örnekleri, yazılım testi ve kalite inceleme süreçleridir.

Ne yazık ki, bir darboğaz genellikle ancak iş akışında bir tıkanıklığa neden olduktan sonra kabul edilir.

Bir İş Akışı Darboğaz Nasıl Tespit Edilir?

İş akışınızın öngörülemez olduğunu ve patlamalar halinde çalıştığını görüyorsanız, sorunsuz bir akış yerine bir yerde darboğazınız var demektir.

Asıl mesele, onu tam olarak saptamak ve uygun bir karşı önlem belirlemektir.

3 adımda bir darboğaz nasıl belirlenir:

  1. Görselleştirme: Çalışmanızı görev kartları biçiminde takip edin ve bu iş öğelerinin nerede biriktiğini görmeyi çok kolaylaştırır. Bu, bir sorunun büyük olasılıkla bir darboğazın güçlü bir işaretidir.
  2. Harita Sıraları ve Etkinlikler: Kuyrukları ve aktiviteleri ayırıp bir pano halinde haritaladığınızda, belirli bir aktiviteden önce işinizin ne kadar süre kuyrukta beklediğini görebilirsiniz. Bu kuyruk, etkinlik aşaması süreçlerinin çalışmasından önemli ölçüde daha hızlı büyüyorsa, darboğazınızı buldunuz.
  3. Aşama Başına Döngü Süresini Ölçün: Her aşamada döngü süresinin ölçülmesi, bir döngü süresi ısı haritası diyagramı oluşturmanıza olanak tanır. Bu şemaya sadece bir bakış, kartların en çok zaman harcadığı aşamaları ortaya çıkarır. Bu iş akışı aşamaları da kuyruklarsa, bunlar muhtemelen sizin darboğazlarınızdır.

Sonra ne yapacağız? Darboğazla nasıl başa çıkılır?

Bazen, bu çalışma aşamasına veya sürecine daha fazla kaynak veya insan ayırarak darboğazı kolayca çözebilirsiniz. Bu, daha akıcı üretim akışı adına bir QA test cihazı daha kiralamak anlamına gelebilir.

Ancak, darboğaz özellikle kıt bir kaynak veya bulunması zor bir uzmanlık gerektiriyorsa? Bazı durumlarda, darboğaz için çözümün maliyeti çok yüksek olabilir.

Bir darboğazı tedavi etmeden bırakmak size her zaman onu çözmekten daha pahalıya mal olur.

Peki sonra ne yapmalıyız?

Darboğazı kontrol altına almak için yapmanız gereken birkaç şey:

  • Asla boşta bırakmayın. Akışın geri kalanı üzerindeki dalgalanma etkisi nedeniyle, darboğaz süreci her zaman tam kapasitede yüklenmelidir.
  • Darboğaz üzerindeki baskıyı azaltın. İşin ona en iyi haliyle ulaştığından emin olun. İnceleme süreciniz bir darboğazsa, kalitenin baştan oluşturulduğundan emin olun. İncelenecek iş kusursuz olmalıdır. Gözden geçirenin bulduğu her hata size daha fazla zaman ve paraya mal olacak.
  • Devam Eden Çalışma sınırlarını yönetin. Devam eden çalışma sınırları darboğazda oldukça serbestse ve çok fazla bağlam değişikliği varsa, Devam Eden Çalışma sınırını düşürmeyi düşünün. Devam Eden Çalışma sınırı yoksa, bir tane belirlemeyi düşünün.
  • Gruplar halinde süreç çalışması. Benzer iş öğelerini gruplar halinde düzenlerseniz, bazı işlemler daha az zaman alır. Ancak dikkatli olun. Parti boyutu ne kadar büyükse, risk de o kadar yüksek olur. Temel kural, daha küçük bir partinin her zaman daha iyi olduğudur, ancak gerçek dünyada bazen taviz vermemiz gerekir.
  • Daha fazla insan ve kaynak ekleyin. Yapabiliyorsanız, tüm süreci hızlandırmak için darboğazın kapasitesini artırın. Ancak gözünüzü dört açın. Sistem kaynakları yeniden dağıtılır dağıtılmaz, sistemin başka bir yerinde başka bir darboğaz ortaya çıkacaktır.

PC Darboğaz Nedir?

PC bağlamında darboğaz, iki bileşenin maksimum kapasitelerindeki farklılıklar nedeniyle diğer donanımların potansiyelini sınırlayan bir bileşeni ifade eder.

Darboğaz bileşenlerin kalitesinden veya yaşından kaynaklanmaz, daha çok performanslarından kaynaklanır. Darboğazlar da üst düzey sistemlere özgü değildir. Daha fazla giriş seviyesi donanıma sahip sistemlerde denge eşit derecede önemlidir.

Uyumlu bir CPU ve GPU

Darboğazlar CPU ve GPU’ya özel değildir, ancak bu iki bileşen arasındaki etkileşim, bir darboğazın bir sistemi nasıl etkileyebileceğini gösterir.

Merkezi işlem birimi (CPU), modern PC oyunlarında fizik, ses, ağ kodu, konum verileri ve sayısız diğer sistem gibi işlemleri hesaplamaktan sorumludur. Ayrıca grafik işleme birimine (GPU) işleme talimatları gönderir.

CPU’dan gelen bu talimatlar, gölgelendiriciler, dokular ve diğer görsel veriler dahil olmak üzere GPU’nun ne oluşturulacağını bilmek için ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir. Daha sonra GPU tarafından yürütülürler ve ekranda gördüğünüz görüntüyle sonuçlanırlar. GPU bu talimatları CPU’nun sağlayabileceğinden daha hızlı işliyorsa, sonraki talimat seti hazır olana kadar GPU boşta kalacaktır.

Bu, GPU’nun en yüksek performansta çalışmadığı anlamına gelir ve bu, saniyede daha az karenin oluşturulmasına neden olabilir. Bu, GPU’nun performans seviyesinin CPU’nun sınırlamaları tarafından kısıtlanması nedeniyle bir darboğazdır.

Aynı şey ters yönde de olabilir. Güçlü bir CPU, GPU’ya GPU’nun oluşturabileceğinden daha hızlı talimatlar gönderiyorsa, CPU’nun yetenekleri, GPU’nun daha düşük hızlarıyla sınırlanır. Sistem, performans kapasitesi açısından daha yakından eşleşen bir CPU ve GPU ile daha iyi performans gösterecektir.

Yine, yalnızca CPU ve GPU değil, neredeyse tüm donanımlar bir darboğaza katkıda bulunabilir. İdeal olarak, sistem donanımı mümkün olduğunca maksimum performansa yakın çalışacak ve donanım zincirindeki bir bağlantı diğerlerini olumsuz etkilemeyecektir.

CPU

Oyunlar farklı şekilde optimize edilmiş ve bazıları diğerlerinden daha fazla CPU bağımlı olsa da, yüksek performanslı bir işlemci ideal bir oyun deneyimi için hala kritik öneme sahiptir ve yeni bir yapı planlarken başlamak için harika bir yerdir. Canlı akış sırasında CPU yoğun bir oyun oynayan birinin donanım ihtiyaçları, ara sıra donanım açısından daha az yoğun oyunlar oynayan birinden farklı olacaktır. Hangisinin bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza daha yakın olduğunu düşünün.

Sisteminiz için doğru CPU’yu seçtikten sonra, dengeli bir yapı elde etmek için eşleştirmeyi planladığınız GPU’yu düşünün.

GPU

CPU’da olduğu gibi, doğru GPU’yu seçmek, oynadığınız oyunlara ve sistemi nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır.

Çoğu PC oyunu, deneyiminizi özelleştirmenize olanak tanıyan kapsamlı grafik seçenekleri sunar. Bu genellikle daha eski veya daha fazla giriş seviyesi GPU ile daha yeni oyunlar deneyimleyebileceğiniz anlamına gelir, ancak bazı performans tavizleri olabilir ve ayrıca deneyimin genel görünümü ve hissi üzerinde bir etkisi olabilir.

Daha yüksek çözünürlükler bir öncelikse, yüksek kaliteli bir GPU muhtemelen en uygun olacaktır. 1080p oyun yeterliyse seçenekleriniz oldukça açılır.

Dengeli bir yapı sağlamak için CPU’nuz ve GPU’nuz uyumlu olmanın ötesinde tamamlayıcı olmalıdır. Güçlü bir oyun CPU’su için harika bir seçimdir, ancak giriş seviyesi bir GPU ile eşleştirildiğinde, CPU’nun tam potansiyeli gereksiz yere sınırlandırılacaktır.

Bir oyun bilgisayarında CPU ve GPU birlikte yakın bir şekilde çalışır ve bu nedenle, birini diğerinin zararına önceliklendirmemek en iyisidir. Her ikisi de diğerinin mümkün olan en yüksek performans seviyesinde çalışmasını sağlamalıdır.

RAM

Yeterli RAM’iniz olmadığı sürece, oyun oynarken RAM genellikle bir darboğaz oluşturmaz. Çoğu modern oyun için 8 GB RAM iyi bir temeldir, ancak 16 GB hızla standart hale geliyor. Ayrıca bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza da bağlıdır; Yalnızca oyun oynuyorsanız, Discord’da sohbet ettiğinizden veya oyun oynarken video akışı yaptığınızdan daha az RAM’e ihtiyacınız olacaktır.

Genel olarak konuşursak, oyun söz konusu olduğunda hız, miktardan daha az önemlidir. Yine fikir dengedir, bu nedenle 16GB çok yavaş RAM ideal değildir. Ancak modern bellek satın aldığınız sürece, 16 GB DDR4 RAM genellikle biraz daha yüksek hıza sahip 8 GB DDR4’e tercih edilir.

SSD/HDD

Depolama, oyun performansının yanı sıra genel sistem kullanıcı deneyimine de darboğaz yapabilir. Grafik ayarlarınızı mutlaka etkilemeyecektir, ancak örneğin daha eski bir sabit disk sürücüsü (HDD) kullanıyorsanız, oyun yüklenirken daha uzun yükleme süreleri veya takılmalarla karşılaşabilirsiniz.

En basit çözüm, verilere geleneksel bir HDD’den önemli ölçüde daha hızlı erişim sağlayan bir katı hal sürücüsüne (SSD) yükseltmektir. hızlı erişim için sisteminizde yaygın olarak kullanılan dosyaları önbelleğe alarak HDD erişim hızlarını da artırabilir, bu da HDD’nizi değiştirmeye hazır olmasanız bile performansı artırabilir.

Display

Ekranınız ayrıca bir darboğaz görevi görebilir. 60Hz, 1080p ekran kullanıyorsanız en yeni oyun donanımından en iyi şekilde yararlanamayacaksınız.

Daha yüksek kare hızları veya çözünürlükler hedefliyorsanız, bunları oluşturabilen dengeli bir CPU ve GPU kombinasyonu ile birlikte bu özellikleri düzgün bir şekilde gösterebilen bir ekrana yatırım yaptığınızdan emin olmak istersiniz.

Diğer Donanımlar

CPU, GPU, RAM, depolama ve ekran oyun performansı üzerinde en önemli etkiye sahip olsa da, dengeli bir yapı için diğer bileşenlerin de dikkate alınması gerekir.

Güç kaynağı, kare hızlarını doğrudan etkilemeyebilir, ancak uyumsuz bir PSU, sisteminizin ömrü için hala bir risk oluşturabilir.

Bir anakart muhtemelen oyunu etkilemeyecektir, ancak donanım seçeneklerinizi sınırlayabilir, gelecekteki yükseltmeleri daha zor hale getirebilir ve ağ bağlantısı ve ses gibi bazı yaşam kalitesi özelliklerini etkileyebilir.

Her donanım parçası, sistemdeki diğer her şeyle nasıl çalışacağı ve daha dengeli bir deneyim geliştirmeye yardımcı olacağı bağlamında düşünülmelidir.

Yapınızı Nasıl Dengelersiniz?

Önceden oluşturulmuş bilgisayarların avantajlarından biri, genellikle dengeli olacak şekilde tasarlanmış olmalarıdır. Ancak kendi sisteminizi kuruyor veya yükseltiyorsanız, yalnızca uyumlu değil, performans açısından tamamlayıcı bir donanım satın almak istersiniz.

Bütçenizi dağıtmanın en iyi yolunu düşünün. En kaliteli bileşenleri istiyorsunuz ama aynı zamanda ihtiyaçlarınıza göre öncelik vermek istiyorsunuz. Örneğin: Daha yüksek çözünürlüklü bir deneyim istiyorsanız, bütçenizi daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana ve üst düzey grafik kartına ayırmanız idealdir. Call of Duty: Warzone veya VALORANT gibi hızlı atıcı oyunları oynuyorsanız, doğru oyun CPU’su ile yüksek kare hızına ve daha yüksek yenileme hızına sahip bir ekrana öncelik vermek mantıklıdır.

Bilgisayarınız İçin Doğru Dengeyi Bulma

Bir oyun bilgisayarından aradığınız şey değişebilir, ancak hangi donanımı seçerseniz seçin, düzgün bir şekilde dengelendiğinden emin olmak daha iyi bir deneyim ile sonuçlanacaktır. Bilgisayarınızı bir araya getirirken, daha sonra her zaman yükseltebileceğinizi unutmayın. Aksi takdirde geride kalan bir sistemde çok güçlü bir bileşen yerine yükseltebileceğiniz dengeli bir yapıya sahip olmak tercih edilir.

Dengeli bir yapı, daha iyi bir oyun deneyimi sağlamanın ötesine geçer. Nasıl kullandığınızdan bağımsız olarak en iyi performansı gösterecek bir sistemi bir araya getirmekle ilgilidir. İster oyun oynuyor olun ister yaratıcı olun, dengeli donanıma öncelik vermek, her yönden daha iyi bir deneyim ile sonuçlanacaktır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »