OzzTech - Emotet İçin Windows Güncellemesi

Emotet İçin Windows Güncellemesi

Emotet İçin Windows Güncellemesi

Microsoft, Emotet, TrickBot veya Bazaloader kötü amaçlı yazılım yüklerini sağlamak için kötüye kullanılan aktif olarak yararlanılan bir kusur da dahil olmak üzere Windows ve diğer yazılımlardaki birden fazla güvenlik açığını gidermek için Salı günü Yama güncellemelerini kullanıma sundu.

Microsoft, Emotet, TrickBot veya TrickBot veya Bazaloader kötü amaçlı yazılım yüklerini yeniden kullanmak için kullanılabilir aktif olarak yararlanılan bir kusur da dahil olmak için Windows ve diğer yazılımlardaki her şeyi tamamlamayı planlamak için salı günü yama güncellemelerinin tamamını aktif edeceğini söyledi.

Partinin en kritik olanı, Microsoft'un rastgele kod yürütme elde etmek için istismar edilebileceğini söylediği bir Windows AppX yükleyici sahtekarlığı güvenlik açığı olan CVE-2021-43890'dır. Kod yürütmenin oturum açmış kullanıcı düzeyine bağlı olduğu gerçeğinin göstergesidir. Bu, "hesapları sistemde daha az kullanıcı haklarına sahip olacak şekilde yapılandırılmış kullanıcıların, yönetici kullanıcı haklarıyla çalışan kullanıcılardan daha az etkilenebileceği" anlamına gelmektedir.

Redmond merkezli teknoloji devi bir saldırganın, alıcıları e-posta ekini açmaları için kandırmak için bir kimlik avı kampanyasının parçası olarak kullanılan kötü amaçlı bir ek oluşturarak kusurdan yararlanabileceğini kaydetti. Sophos güvenlik araştırmacıları Andrew Brandt ile Microsoft Tehdit İstihbarat Merkezi'nden (MSTIC) Rick Cole ve Nick Carr, güvenlik açığını bildirmekle görevlendirildi.

Şirket ayrıca, "Microsoft, Emotet/Trickbot/Bazaloader olarak bilinen kötü amaçlı yazılım ailesini içeren özel hazırlanmış paketler kullanarak bu güvenlik açığından yararlanmaya çalışan saldırıların farkındadır" diye ekledi. Gelişme, Emotet kötü amaçlı yazılım kampanyalarının, botnet'in erişimini bozmak için koordineli bir kolluk kuvveti çabasının ardından 10 aydan uzun bir aradan sonra etkinlikte bir artışa tanık olmasıyla geliyor.

Genel olarak bilinen diğer kusurlar aşağıdadır

 • CVE-2021-43240 (CVSS puanı: 7.8) - NTFS Kısa Adında Ayrıcalık Yükselmesi Güvenlik Açığı Ayarı.
 • CVE-2021-43883 (CVSS puanı: 7.8) - Windows Installer'da Ayrıcalık Yükselmesi Güvenlik Açığı.
 • CVE-2021-41333 (CVSS puanı: 7.8) - Windows Yazdırma Biriktiricisinde Ayrıcalık Yükselmesi Güvenlik Açığı.
 • CVE-2021-43893 (CVSS puanı: 7.5) - Windows Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) Ayrıcalık Yükselmesi Güvenlik Açığı.
 • CVE-2021-43880 (CVSS puanı: 5.5) - Windows Mobile Aygıt Yönetimi Ayrıcalık Yükselmesi Güvenlik Açığı.

Aralık yaması ayrıca, iSNS Sunucusu CVE-2021-43215, 4K Kablosuz Ekran Bağdaştırıcısı CVE-2021-43899, Visual Studio Code WSL'yi etkileyen kritik hataların yanı sıra IoT için Defender'daki 10 uzaktan kod yürütme kusuru için düzeltmeler içerir. Uzantı CVE-2021-43907, Office uygulaması CVE-2021-43905, Windows Şifreleme Dosya Sistemi CVE-2021-43217, Uzak Masaüstü İstemcisi CVE-2021-43233 ve SharePoint Sunucusu CVE-2021- 42309.

Diğer Satıcılardan Gelen Yazılım Yamaları

Microsoft'un yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli güvenlik açıklarını gidermek için diğer satıcılar tarafından güvenlik güncelleştirmeleri yayımlanmıştır:

 • Adobe
 • Android
 • Apple
 • Cisco
 • Citrix
 • Intel
 • Linux dağıtıcıları Oracle Linux, Red Hat ve SUSE
 • SAP
 • Schneider Electric
 • Siemens

Ayrıca, etkilenen sistemlerin tamamen ele geçirilmesine izin verebilecek, aktif olarak kullanılan Log4j uzaktan kod yürütme güvenlik açığı için düzinelerce şirket tarafından çok sayıda güvenlik önerisi yayınlandı.

Bu makalemizi beğendiyseniz sizleri Log4Shell güvenlik açığı makalemize davet ediyoruz:https://www.ozztech.net/siber-guvenlik/log4shell-guvenlik-acigi/


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.