ozztech_logo_white

Kali’de Root Kullanıcı Olmak

Root Nedir ?

Root, linux sistemlerdeki yetki ve aynı zamanda bir kullanıcının adıdır. Bu kullanıcı, tüm dosyaları okuyup üzerinde işlem yapabilme yetkisine sahiptir. Linux dağıtımları üzerinde bazı yaptığımız işlemlerde yüksek erişim yetkilerine sahip olmanız gereklidir. Aksi takdirde bu işlemleri çalıştırırken hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yetkiyi elde edebilmek için kullanmak istediğiniz komutun başına “sudo” yazmamız yeterlidir. Aşağıda, root kullanıcısını nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Root Kullanıcısı İçin Yapılacaklar

Root kullanıcısını yönetmek için öncelikle terminal ekranını açmanız ve bir parola belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için ekrana “sudo passwd root” yazdıktan sonra sizden makinanızın parolasını girmeniz istenecektir. “New password” yazısı gelecek ve yeni parola girmenizi isteyecektir. Yeni parolayı girdikten sonra “Enter” tuşuna basmalısınız. Sonrasında karşımıza “Retype new password” kısmı çıkmakta ve yeni parolayı tekrardan eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Eğer “password updated successfully” yazısı çıkıyorsa parolanız başarılı bir şekilde değişmiştir. Hata mesajı varsa işlemleri tekrarlayabilirsiniz. 

  • sudo passwd root
Kali'de Root Kullanıcı Olmak
  • Tüm işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki görselde görüldüğü gibi ekranın sağ üst tarafında olan çıkış butonuna basmanız gerekiyor.
Kali'de Root Kullanıcı Olmak
  • Aşağıda bulunan ekran görüntüsündeki gibi ekranın ortasında bir sayfa açılacak, burada “Switch User” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
Kali'de Root Kullanıcı Olmak
  • Daha sonrasında kullanıcı adınızı “root” şeklinde girmeniz gerekiyor ve yeni belirlemiş olduğunuz passwordu eksiksiz şekilde girmelisiniz.
Kali'de Root Kullanıcı Olmak

Bu işlemlerden sonra, Root kullanıcısısınız ve yetki gerektiren işlemlerde, “sudo” yazmanız gerekmeyecektir. Yaptığınız işlemlerin doğru olduğundan emin olmak için terminal ekranını açarak öğrenebilirsiniz.

Kali'de Root Kullanıcı Olmak

Kali Linux sisteminizin root kullanıcısına geçtiğine emin olduktan sonra istediğiniz değişiklikleri yapıp, istediğiniz programları kullanabiliyor olacaksınız.

Bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız:

https://www.ozztech.net/blog/ https://www.youtube.com/channel/UCHamQAQ_Vvku0wRkueRwiWw/videos

Bizi Takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »