OzzTech - Vmware VCenter Kurulumu

Vmware VCenter Kurulumu

Bu yazımızda sizlere Vmware vCenter kurmanın çok basit bir yolunu detaylı bir şekilde anlatacağım. Bu anlatacağımın dışında da Vmware vCenter kurma yöntemleri var tabi ki. Ama ben bu yazımda size kendi Windows makinanızdan nasıl Vmware Vcenter kurabileceğimizi anlatacağım.

Öncelikle Vmware Vcenter nedir çok kısa bundan bahsedelim;

VMware vCenter merkezi yönetim için kullanılan bir üründür. Bu ürün sayesinde yapınızda bulunan bütün Vmware ESXIları, Storageları ve bunlara bağlı sanal makinaları tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz. Bu ürünün tek olumlu özelliği bunları yönetmek değil aynı zamanda Cluster altında bir HA yapısı oluşturarak yedekli bir sistem elde etmenizi sağlar.

Windows Üzerinden Vmware vCenter Kurulumu

 1. Vmware vCenter kurulumu yapmaya başlamak için elinizde bulunması gereken ilk öncelikle yeterli kaynaklara sahip bir adet ESXI
 1. Kuruluma başlamak için öncelikle elinizde bulunan lisansa uygun bir adet Vmware vCenter ISOsu indirmeniz gerekmekte. Bu ISOyu vmware’in kendi sitesinden indirebilirsiniz.
 1. ISOyu indirdikten sonra kendinizi vCenterı kurmak istediğiniz host ile aynı ağa bağlayın.
 1. Indireceğiniz sürümün ESXI sürümlerinizle aynı olmasına dikkat edin.
 1. ISOyu indirdikten sonra ISOya çift tıklayarak klasörün içini açıyoruz.
 1. Klasörün içinden “vcsa-ui-installer” klasörünü açıyoruz
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bu klasörün içinden “win32”yi açıyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bu klasör içinden installer.exe’yi çalıştırıyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. exeyi çalıştırdıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Buradan biz Vmware VCenter kurulumu yapmak istediğimiz için Install seçeneğini seçiyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Install seçtikten sonra bizi aşağıdaki ekran karşılayacak. Bu ekranda bize kurulumun hangi sürüm ile yapıldığını ve kurulumda hangi aşamalar olduğunu anlatıyor. Gördüğünüz üzere önce bir cihaza deploy bölümünü yapcağız sonrasında vCenter konfigürasyonlarını yapacağız. Bu nedenle burada sadece nexte basmamız yeterli.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bu ekran standart bir lisans anlaşması. Okuyup onayladımı tikleyip next ile devam ediyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Aşağıda gördüğümüz ekranda bize nasıl bir deployment yapacaımızı soruyor. Biz yapımız gereği burada vCenter server with Embedded Platform Services Controller seçeceğiz. Çünkü vCenter servislerimizin gömülü olmasını tercih ediyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Deployement şeklimizi seçtikten sonra bizi deployment target sayfası karşılıyor. Burada kuracağımız vCenterı hangi host üzerine kuracağımızı belirleyeceğiz. Burada bizden ESXI hostumuzun IPsini ve credential bilgilerini girmemizi istyeyecek. Lütfen bilgileri doğru girdiğinizden ve bu ESXI host ile aynı networkte olduğunuzdan emin olunuz. Portumuzu default port olan 443 portunda bırakacağız.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bilgilerimizi girip next dedikten sonra bizi aşağıdaki sertifika uyarısı karşılayacak. Bu uyarıya yes diyerek sertifikayı kabul ettiğiniz belirmiş olacaksınız.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bu adımdan sonra vCenterımızla ilgili konfigürasyonlar karşılayacak bizi. İlk gelen ekran VM nameimiz ve root parolanın belirlenmesi.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bilgilerimizi belirledikten sonra deploy ettiğimiz Host üzerine vCenter için açılacak sanal makinanın ne kadar kaynağa ihtiyacı olduğunu seçmemizi istiyor. Bizim yapımız büyük bir yapı olduğu için Large size seçtik. Siz kendi yapınıza göre buradaki ayarları seçebilirsiniz.
Bilgilerimizi belirledikten sonra deploy ettiğimiz Host üzerine vCenter için açılacak sanal makinanın ne kadar kaynağa ihtiyacı olduğunu seçmemizi istiyor.
 1. Şimdiki adımımızda bizden hangi Datastore üzerine bu vCenterı kurmak istediğimizi soruyor. Uygun olan storagenızı seçin bu adımda ve next diyin.
 vCenter
 1. Bu adımda bizden network konfigürasyonunu yapmamızı istiyor. Burada system ismimizi, IP adresimizi, subnetimizi, default gatewayimizi ve DNS server IPsini girmemizi istiyor. Lütfen buradaki adımları doğru doldurduğunuzdan emin olun. Network kısmında bu Vcenter’ın hangi networkte olması gerekiyorsa o networkü seçin.
 network konfigürasyonunu
 1. Bu adımda yaptığımız ayarların biz özetini göreceğiz. Doğruluğunu onayladıktan sonra Finish diyip beklemeye başlayabilirsiniz.
vcenter
 1. Yükleme tamamlandığı zaman aşağıdaki ekran karşılayacak bizi. Bu ekrandan continue diyerek yüklemenin ikinci adımına geçebilirsiniz.
vcenter
 1. İkinci bölüme başlamak için next diyoruz.
vcenter server
 1. İlk adımda bizden zaman bilgisi ve ssh erişilebilirlik durumunu soracak. Burada saat ayarlarınızı ESXI hostunuzla senkronize edebiliriz. SSH kullanımına ihtiyacım olmadığı için ben disable durumda bıraktım. Siz kendi yapınızda SSH ihtiyacınız olacaksa enabled durumda bırakabilirsiniz.
 zaman bilgisi ve ssh erişilebilirlik durumu
 1. Bu adımda sizden Single Sign-on bilgilerini belirlemenizi isteyecektir. Bilgileri aşağıdaki gibi belirleyip bir parola verebilirsiniz.
vcenter server
 1. Bu adımda sizlere CEIPe katılmak isteyip istemediğinizi soruyor. Sizin tercihinize kalmış bu seçim. Ben katılmadım.
vcenter
 1. Özet ekranımızdan kontrol edip Finishe basıp ikinci bölümü sonlandırabilirsiniz.
vcenter
 1. Yükleme bittiği zaman size başarılı bir şekilde bitmiştir diye bir uyarı çıkacak. Ve direk sizi web arayüzüne yönlendirecek. Eğer yönlendirmez ise siz bir web tarayıcısından https://X.X.X.X şeklinde Ip adresini yazıp gidebilirsiniz. Ancak kurulumun başında bilgisayarınızı ESXI host ile aynı networke almıştınız bu networkten farklı bir networke kurduysanız vCenterı benim gibi. İki network arası bağlantı olduğundan emin olunuz.
 1. Önemli hatırlatma: vCentera verdiğiniz System name için DNS üzerinden A kaydı açmayı unutmayınız. Aksi taktirde IP ile giderken aşağıdaki ekrandan sonra sizi isme yönlendirecek. Eğer DNS üzerinde A kaydınız yok ise yönlendiremez ve hata alırsınız.
vmware vcenter kurulumu

İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.