ozztech_logo_white

Vmware VCenter Kurulumu

Bu yazımızda sizlere Vmware vCenter kurmanın çok basit bir yolunu detaylı bir şekilde anlatacağım. Bu anlatacağımın dışında da Vmware vCenter kurma yöntemleri var tabi ki. Ama ben bu yazımda size kendi Windows makinanızdan nasıl Vmware Vcenter kurabileceğimizi anlatacağım.

Öncelikle Vmware Vcenter nedir çok kısa bundan bahsedelim;

VMware vCenter merkezi yönetim için kullanılan bir üründür. Bu ürün sayesinde yapınızda bulunan bütün Vmware ESXIları, Storageları ve bunlara bağlı sanal makinaları tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz. Bu ürünün tek olumlu özelliği bunları yönetmek değil aynı zamanda Cluster altında bir HA yapısı oluşturarak yedekli bir sistem elde etmenizi sağlar.

Windows Üzerinden Vmware vCenter Kurulumu

 1. Vmware vCenter kurulumu yapmaya başlamak için elinizde bulunması gereken ilk öncelikle yeterli kaynaklara sahip bir adet ESXI
 1. Kuruluma başlamak için öncelikle elinizde bulunan lisansa uygun bir adet Vmware vCenter ISOsu indirmeniz gerekmekte. Bu ISOyu vmware’in kendi sitesinden indirebilirsiniz.
 1. ISOyu indirdikten sonra kendinizi vCenterı kurmak istediğiniz host ile aynı ağa bağlayın.
 1. Indireceğiniz sürümün ESXI sürümlerinizle aynı olmasına dikkat edin.
 1. ISOyu indirdikten sonra ISOya çift tıklayarak klasörün içini açıyoruz.
 1. Klasörün içinden “vcsa-ui-installer” klasörünü açıyoruz
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bu klasörün içinden “win32”yi açıyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bu klasör içinden installer.exe’yi çalıştırıyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. exeyi çalıştırdıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Buradan biz Vmware VCenter kurulumu yapmak istediğimiz için Install seçeneğini seçiyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Install seçtikten sonra bizi aşağıdaki ekran karşılayacak. Bu ekranda bize kurulumun hangi sürüm ile yapıldığını ve kurulumda hangi aşamalar olduğunu anlatıyor. Gördüğünüz üzere önce bir cihaza deploy bölümünü yapcağız sonrasında vCenter konfigürasyonlarını yapacağız. Bu nedenle burada sadece nexte basmamız yeterli.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bu ekran standart bir lisans anlaşması. Okuyup onayladımı tikleyip next ile devam ediyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Aşağıda gördüğümüz ekranda bize nasıl bir deployment yapacaımızı soruyor. Biz yapımız gereği burada vCenter server with Embedded Platform Services Controller seçeceğiz. Çünkü vCenter servislerimizin gömülü olmasını tercih ediyoruz.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Deployement şeklimizi seçtikten sonra bizi deployment target sayfası karşılıyor. Burada kuracağımız vCenterı hangi host üzerine kuracağımızı belirleyeceğiz. Burada bizden ESXI hostumuzun IPsini ve credential bilgilerini girmemizi istyeyecek. Lütfen bilgileri doğru girdiğinizden ve bu ESXI host ile aynı networkte olduğunuzdan emin olunuz. Portumuzu default port olan 443 portunda bırakacağız.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bilgilerimizi girip next dedikten sonra bizi aşağıdaki sertifika uyarısı karşılayacak. Bu uyarıya yes diyerek sertifikayı kabul ettiğiniz belirmiş olacaksınız.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bu adımdan sonra vCenterımızla ilgili konfigürasyonlar karşılayacak bizi. İlk gelen ekran VM nameimiz ve root parolanın belirlenmesi.
Vmware VCenter Kurulumu
 1. Bilgilerimizi belirledikten sonra deploy ettiğimiz Host üzerine vCenter için açılacak sanal makinanın ne kadar kaynağa ihtiyacı olduğunu seçmemizi istiyor. Bizim yapımız büyük bir yapı olduğu için Large size seçtik. Siz kendi yapınıza göre buradaki ayarları seçebilirsiniz.
Bilgilerimizi belirledikten sonra deploy ettiğimiz Host üzerine vCenter için açılacak sanal makinanın ne kadar kaynağa ihtiyacı olduğunu seçmemizi istiyor.
 1. Şimdiki adımımızda bizden hangi Datastore üzerine bu vCenterı kurmak istediğimizi soruyor. Uygun olan storagenızı seçin bu adımda ve next diyin.
 vCenter
 1. Bu adımda bizden network konfigürasyonunu yapmamızı istiyor. Burada system ismimizi, IP adresimizi, subnetimizi, default gatewayimizi ve DNS server IPsini girmemizi istiyor. Lütfen buradaki adımları doğru doldurduğunuzdan emin olun. Network kısmında bu Vcenter’ın hangi networkte olması gerekiyorsa o networkü seçin.
 network konfigürasyonunu
 1. Bu adımda yaptığımız ayarların biz özetini göreceğiz. Doğruluğunu onayladıktan sonra Finish diyip beklemeye başlayabilirsiniz.
vcenter
 1. Yükleme tamamlandığı zaman aşağıdaki ekran karşılayacak bizi. Bu ekrandan continue diyerek yüklemenin ikinci adımına geçebilirsiniz.
vcenter
 1. İkinci bölüme başlamak için next diyoruz.
vcenter server
 1. İlk adımda bizden zaman bilgisi ve ssh erişilebilirlik durumunu soracak. Burada saat ayarlarınızı ESXI hostunuzla senkronize edebiliriz. SSH kullanımına ihtiyacım olmadığı için ben disable durumda bıraktım. Siz kendi yapınızda SSH ihtiyacınız olacaksa enabled durumda bırakabilirsiniz.
 zaman bilgisi ve ssh erişilebilirlik durumu
 1. Bu adımda sizden Single Sign-on bilgilerini belirlemenizi isteyecektir. Bilgileri aşağıdaki gibi belirleyip bir parola verebilirsiniz.
vcenter server
 1. Bu adımda sizlere CEIPe katılmak isteyip istemediğinizi soruyor. Sizin tercihinize kalmış bu seçim. Ben katılmadım.
vcenter
 1. Özet ekranımızdan kontrol edip Finishe basıp ikinci bölümü sonlandırabilirsiniz.
vcenter
 1. Yükleme bittiği zaman size başarılı bir şekilde bitmiştir diye bir uyarı çıkacak. Ve direk sizi web arayüzüne yönlendirecek. Eğer yönlendirmez ise siz bir web tarayıcısından https://X.X.X.X şeklinde Ip adresini yazıp gidebilirsiniz. Ancak kurulumun başında bilgisayarınızı ESXI host ile aynı networke almıştınız bu networkten farklı bir networke kurduysanız vCenterı benim gibi. İki network arası bağlantı olduğundan emin olunuz.
 1. Önemli hatırlatma: vCentera verdiğiniz System name için DNS üzerinden A kaydı açmayı unutmayınız. Aksi taktirde IP ile giderken aşağıdaki ekrandan sonra sizi isme yönlendirecek. Eğer DNS üzerinde A kaydınız yok ise yönlendiremez ve hata alırsınız.
vmware vcenter kurulumu

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »