ozztech_logo_white

APM Nedir?

APM Nedir?

Sistem çok yavaşladığında hepimiz sorunlarla karşılaşırız. Bu yavaşlamanın neden oluştuğunu merak ettiniz mi? Pekala, bunun birkaç nedeni olabilir ama bunlardan biri uygulama performansı. Günümüzde uygulama terimi çok büyük ve karmaşık hale geldi. Bu uygulamaları kullanan kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre ayrı hedefleri ve gereksinimleri olduğu için genellikle farklı ortamlar seçerler. APM Nedir? birlikte inceleyelim.

Tüketim ortamındaki bu çeşitlilik, günümüzde artan karmaşıklığı beraberinde getiriyor. APM, uygulama performansının gerçek dünya için ne kadar uygun olduğu anlamınıza yarar. Bu blogda öncelikle APM nedir, neden gerekli olduğu, sistemin bilgisini ve sağlığını elde etmemize nasıl yardımcı olduğu hakkında bazı bilgilere değineceğiz.

Uygulama performansı izleme ve uygulama performans yönetimi arasındaki farkla başlayalım çünkü her ikisi de APM olarak adlandırılıyor ve bu da insanların kafasını karıştırıyor.

Yönetim ve İzleme

Uygulama performans yönetimi, kodumuzla başlayan ve uygulama bağımlılıklarını, işlem süresini, kullanıcı deneyimini vb. kapsayan uygulamamızın genel performansını yönettiğimiz bir stratejidir.

İzleme, küçük bir bölümdür ancak kritiktir, bu da bir sorun oluştuğunda bizlere sorunun kaynağını gösterebilir. Böyle bir strateji, uygulama performansında tam görünürlük sağlayarak DevOps ekiplerinin rahatça sorunu tespit etmesine ve gelecekte benzer sorunlara daha iyi yanıt vermesine yardımcı olur.

APM Nedir?

Uygulama performansı izleme (APM), son kullanıcı deneyiminin yanı sıra uygulama performansını ve kullanılabilirliğini sürekli olarak izleme uygulamasıdır. Amacı, tuhaflıkları tespit etmek, sorunları gidermek, kalıpları anlamak, en iyi kaynak kullanımını sağlamak ve derin bir bilgi toplamaktır. Uygulamayı daha iyi hale getirmeye yardımcı olan, müşterinin ve geliştiricinin memnun olduğu bir şeyin çıkartabileceği olası sorunları görüntülemenize yarar.

APM nasıl çalışır?

Uygulama performansı izleme şu şekilde çalışır:

  • Uygulamanızın normal parametreler dahilinde olması gerektiği gibi davranıp davranmadığını izleme.
  • Değilse, sorunun kaynağına ilişkin uyarılar göndermek ve veri toplamak.
  • İş üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak verileri analiz etmek.
  • Gelecekte benzer sorunları son kullanıcıyı etkilemeden önce kolayca tespit edip düzeltebilmeniz için uygulama ortamınızı nasıl ayarlayacağınıza ilişkin bilgiler sunar.
  • Bir şeylerin olmasını beklemek ve sonra onlara tepki vermek yerine, bir şeyleri gerçekleştirerek bir durumu kontrol etmek.

Böylece, APM sorun gidermede size yardımcı olur.

APM neden bu kadar önemli?

Her gün çevrimiçi alışveriş yapmak, TV şovlarını izlemek (Netflix, prime), sosyal medyaya (Facebook, İnstagram) bağlanmak, finansmanı yönetmek ve çalışmak için uygulamalar kullanıyoruz. Hepimizin tüm bu uygulamalara erişimi var. Bazen açmaya çalıştığımızda ya açılması çok zaman alıyor, yüklemeye devam ediyor ya da hiç açmıyorlar, yani çöküyorlar. Pekala, yukarıda bahsedilenler her zaman olmaz, çünkü APM’leri bunu kontrol etmektedir. Ancak diğer daha küçük veya daha yeni uygulamalarda bunun daha sık gerçekleştiğini görebiliriz.

Bir uygulamanın performansını etkileyebilecek değişkenler, yazılımdaki kodlama hatalarından veya  veritabanı yavaşlamalarından, barındırma ve ağ performansından işletim sistemi ve cihaz türü desteğine kadar değişir.

APM olmadan, canlı çalışma süresinde karşılaştığımız sorunların anlaşılması ve çözülmesi daha uzun sürebilir. Ve eğer sorun doğru zamanda ortadan kalkmazsa, kullanıcı tarafında olumsuz bir etki oluşur. Bu onları hizmetlerimizden/ürünlerimizden ayrılmaya zorlayabilir ve iş kaybına neden olabilir. Ve şirketin kendisi için, güvenilmez, kullanılamayan veya kötü bir kullanıcı deneyimi sunan uygulamaların etkisi markanın zarar görmesine, gelir kaybına ve dahili iş uygulamaları için çalışan üretkenliğinin azalmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »