ozztech_logo_white

Bilgisayar Programcılığı Nedir? Yazılım Mühendisi ile Arasındaki Farklar

Bilişim alanları son zamanlarda önde gelen sektörler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu durum tüm dünyada böyledir ve genel olarak insanlar yaptıkları işleri yazılımlar sayesinde hafifletmeyi amaçlamıştır. Bilişim sektörü her kesimden insana iş imkanı sunmuş ve sunmaya devam eden bir sektör haline gelmiştir. Dolayısıyla hemen hemen her sektörde kullanılması, bilgisayar ve yazılımın öneminin artmasına neden olmuştur. Ülkemizde programcılığa dair talep ve ihtiyaç doğrultusunda birçok şekilde bu eğitimin alınmasına olanak sağlanılmaktadır. İlkokul’dan liseye bazı okullar, üniversiteler, eğitim merkezleri ve online eğitim kursları bu eğitimi sağlayan başlıca yerlerdir.

            Üniversitelerde hızlandırılmış ve yoğun bir program olan Bilgisayar Programcılığı bu alana dair kendinizi geliştirmek veya bu sektöre yönelmek  için kısa zamanda kendinizi hızlı bir şekilde geliştirebilme şansınızın bulunduğu bir seçenek olacaktır. Bilgisayar programcılığı, iki yıllık bölüm olup bir ön-lisans programıdır. Bilgisayar programcılığındaki temel amaç programlama ve yazılım geliştirebilen nitelikli insanları yazılım camiasına kazandırmaktır. Bilgisayar programcılığı yazılım temeli üstüne dayalı bir bölümdür. Bir programcı ortalama olarak 2-3 yazılım dili bilmesi normal karşılanır ama genelde bir programcı her dili öğrenmeye acıktır ve yeni yazılım dillerine hızlı adaptasyon sağlamaya alışıklardır. Bir yazılımcı JS, PHP, GOLANG, C, C++, JAVA, PHYTON ve farklı yazılım dillerini öğrenerek yazılım geliştirebilir. Yazılımcı kişi kullandığı programa göre Front-end ve Back-end ayrımına giderek yazılım geliştirebilir. Farklı yazılım dillerini kombine ederek Full-stack yazılımcı olabilir ve birden fazla fonksiyona sahip projeler çıkartabilir. Bir programcının karşılaştığı problemlere çözüm üretme kabiliyetinin yüksek olması beklenir. Programcı karşılaştığı problemi çözmeyi ve o problemin daha güvenli olması için geliştirmeye yönelik çalışmalar sürdürür. bazı programcılar tek çalışmaya odaklanmış olsa bile genel olarak ekip halinde ve buna uyum göstermeye çalışmalılardır. Takip organizasyonu bir yazılım geliştirme durumunda çok önemli rol oynar.

            Bilgisayar programcılığını DGS ile 4 yıllık lisans programlarına tamamlayanların yüzdesi oldukça çoktur. genel olarak yine yazılım bilimleri üzerine lisans diploması almak için okumaya devam etmektedirler. Okul size bu bölümle ilgili yazılım alanlarını öğretmekten daha çok deneyimleyip sizin hangi alanı seçmek istediğinizi ortaya çıkartmayı amaçlıyor. Sonuç olarak, okula devam ettiğiniz sürece kişisel gelişiminizi de sürdürmeniz gerekmektedir.

Programcılık ile Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar Nedir?

            Bilgisayar Programcıları, yazılım mühendislerinden talimatlar alır ve programlama stillerini bilgisayarların izleyebileceği yazılı talimatlara dönüştürür.

Bilgisayar programcıları, bir yazılım sistemini temel olarak geliştirebilir ve kod yazarak bu sistemi gerçek hayata sunar. Yazılım Mühendisleri (SE), çoğu zaman yazılım geliştiricileri olarak bilinirler. Yazılım mühendisleri, kullanıcı ihtiyaçlarına, iş gereksinimlerine, ardından stil gereksinimlerine dayalı bir yazılım sistemi geliştirir ve uygular.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »