OzzTech - Google AMP Nedir?

Google AMP Nedir?

Google AMP

Hiç bir mobil SERP'de URL'nin yanında şimşek işareti olan bir URL fark ettiniz mi? Fark ettiyseniz, tebrikler AMP de burada! AMP’nin anlamı hızlandırılmış mobil sayfadır ve mobil web performansını önemli ölçüde artırmak için geliştirilmiştir. Bahsettiğimiz Google AMP veya "hızlandırılmış mobil sayfalar" HTML sayfalarıdır. Mobil kullanıcılar büyük ölçüde iyileştirilmiş bir deneyim yaşarlar; içerik daha hızlı, daha ilginç ve okunması daha kolaydır.

Google AMP, özel olarak yayıncılar için oluşturulmuştur ve yayıncılar, AMP'nin içeriğinin çoğunu hâlâ oluşturmaktadır. Ancak, giderek daha fazla sektör, geleneksel yavaş yüklenen mobil web için bu gelişmiş kullanıcı deneyimini sağladıkları için belirli içerikleri web sitelerinden AMP sayfalarına taşıyor. 

Google AMP nasıl çalışır?

Google, gerekli tüm adımları atan geliştiriciler için mükemmel bir başlangıç kılavuzu​ hazırladı. Google AMP HTML spesifikasyonu, sayfa içi reklamcılıkla ilgili birçok kısıtlamaya rağmen çok katı görünüyor. Bununla birlikte, çerçevesi 3 ana bölüme dayanmaktadır.

AMP HTML:​ AMP HTML'yi normal HTML'nin basit bir sürümü olarak düşünebilirsiniz. AMP'nin çerçevesi, kullanılabilecek HTML etiketleri konusunda katı düzenlemelere sahiptir. Hızlı sayfa yüklemeyi etkinleştirmek için AMP'de belirli HTML öğelerine (formlar gibi) izin verilmez. AMP çerçevesi ayrıca modern bir CSS sürümü kullanmanızı gerektirir. AMP'nin çerçevesinin gerektirdiği HTML etiketlerinin tam listesine bakın. Modern HTML ve CSS kullanarak web içeriği oluşturmaya alışkınsanız, bunların hiçbiri yeni değildir.

AMP JS:​ AMP, mobil platformlarda daha hızlı sayfa yükleme hızları sağlamak için herhangi bir Javascript kullanımını kısıtlar. Bunun tek istisnası, sayfa yükleme hızlandırma için optimize edilmiş AMP komut dosyalarıdır. AMP, JS tarafından yapılan işler için uygulaması kolay bileşen kitaplıkları sağlar. AMP'nin devasa bileşen kitaplığını kullanarak animasyonlar oluşturabilir, içeriği dinamik olarak yükleyebilir, düzenleri değiştirebilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

AMP CDN:​ AMP önbelleğe alma, genellikle AMP platformunun önemli bir parçasıdır. Proxy tabanlı bir içerik dağıtım ağıdır. CDN, AMP içeriğini çıkarır ve hızlı teslimat için önbelleğe alır. Varsayılan olarak, AMP CDN tüm mevcut AMP içeriğini önbelleğe alır ve onu devre dışı bırakma seçeneği sunmaz. Bununla birlikte, içerik teslimi yapılandırmasını AMP önbelleğinin üzerinde kendi CDN sağlayıcınızla yine de özelleştirebilirsiniz.

Web Sitem İçin AMP Kullanmalı Mıyım?

Google AMP piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda, medya sitelerinin AMP'de iyi performans gösterdiği kabul edildi. Medya sitelerindeki çoğu içerik statik olduğundan, bu sitelerin doğal arama trafiği önemli ölçüde artmıştır. Ek olarak Google, yayıncıların zengin kartlarla öne çıkmasını kolaylaştırır. SEO ve mobil performansı merak eden kullanıcılar, iyi uygulanmış bir AMP web sitesinin:

  • Doğal arama trafiğini büyük ölçüde artırın. 
  • Daha hızlı ve daha iyi mobil deneyimler aracılığıyla katılımı ve dönüşüm oranlarını artırın. 
  • AP CDN önbelleğe aldığında ve arama sonuçlarının çoğuna yanıt verdiğinde sunucu üzerindeki yükü azaltın.
  • İçeriğinize mobil arama sonuçlarında AMP'de öne çıkma fırsatı verin.

İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.