OzzTech - Jupyter Notebook Nedir?

Jupyter Notebook Nedir?

Jupyter Notebook, birçok yazılım dilinin bir arada çalışabilmesi için ortak etkileşim ortamı sağlayan açık kaynak kodlu bir programdır. Notebook kelimesinden de anlaşılacağı üzere kodlarınızın bir not defterinde tutulması gibi bir hizmet sunar. Daha basit olarak ele alırsak word belgesi içerisinde python kodlarının çalıştırılmasını ele alabiliriz. Kimisi ödevleri için not defteri olarak kullanır, kimileri kodlarını test edebileceği ve aynı zamanda onları not alabileceği bir ortama aktarmak için kullanır, kimisi de üst satıda toplama işlemi yaptırırken alt satırda makine öğrenimi çalıştıran bir kod yazmak için kullanır.

Jupyter Notebook Nasıl Yüklenir?

2019'un sonlarından itibaren, Jupyter Notebook’u yüklemek  için kullanabileceğiniz iki ana ortam vardır: Jupyter Notebook (.ipynb uzantılı Jupyter not defteri dosyalarıyla karıştırılmamalıdır) ve daha yeni bir sistem olan Jupyter Lab. Jupyter Notebook, yaygın olarak kullanılmaktadır ve iyi belgelenmiş bir sistemdir. Jupyter notbook; not defterlerini oluşturmak, düzenlemek ve çalıştırmak için sanal ortamın oluşturulmasının yanı sıra basit bir dosya tarayıcısı hizmeti de sağlar. Jupyter Lab daha karmaşık bir yapıya sahiptir ve bir kullanıcı ara yüzü ile birlikte entegre edilebilen bir ortamda kullanılır. Jupyter Lab, zaman içerisinde Jupyter Notebook'un yerini alacak olsa da, Jupyter Notebook'un uzunca bir süre kadar geliştirilmesi ve güncel tutulması konusunda çalışmalar devam ediyor. Karşılaştırıldığında basitliği ve yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı nedeniyle, bu eğitimde dizüstü bilgisayarlarda bulunan dosyaların Jupyter Notebook ile nasıl çalıştırılacağı anlatılacaktır. Her iki yazılım paketi de aşağıda açıklanan Anaconda ile birlikte kullanılabilmektedir. Jupyter Notebook'u kurmak için Anaconda'yı kullanmak en kolay yoldur, ancak sisteminizde zaten Python kuruluysa ve büyük Anaconda paketiyle uğraşmak istemiyorsanız, pip3 kurulumu ile jupyter'ı (Python 3 için) çalıştırabilirsiniz.

Anaconda Nedir ve Nasıl Yüklenir

Anaconda, 1.400'den fazla paketle birlikte gelen ücretsiz, açık kaynaklı bir Python ve R dağıtımı, ek paketler kurmak için Conda paket yöneticisi ve ortamları yönetmenize olanak tanıyan Anaconda Navigator arayüzünü sunar. Anaconda'yı kurduktan sonra, Anaconda Navigator'ı yeni paketleri kurmak için kullanabilirsiniz (veya komut satırı yoluyla conda install), ancak birçok paket yalnızca pip aracılığıyla kullanılabilir (yani komut satırı veya Jupyter’in dizüstü bilgisayarınızda pip kurulumunu kullanarak).

Anaconda'nın Python 3 sürümü ile birçok işlemi gerçekleştirebiliriz, ancak bazı eski kodlar hala Python 2 ile kullanılıyor. Bu yazımda, Python 3'ü kullanılacaktır. Anaconda  500 MB'nin üzerindedir ve kurulumdan sonra 3 GB'den fazla sabit disk alanı kaplayabilir, bu nedenle başlamadan önce bilgisayarınızda yeterli alan ve hızlı bir ağ bağlantınız olduğundan emin olun.

Anaconda'yı indirmek ve yüklemek için Anaconda web sitesine gidin. İşletim sisteminize uygun sayfaya tıkladığınızdan emin olun (bu, işletim sisteminizi belirtmek için [seçilen işletim sistemi] yükleyicisinin Anaconda [sürüm numarası] metnini değiştirmelidir) ve ardından mevcut sürüm kutusundaki Python 3’e uygun olan İndirme düğmesine tıklayın. Windows kullanıyorsanız, bu bir .exe dosyası indirmelidir; Mac'te .pkg; Linux'ta .sh.

Normalde işletim sisteminizde yaptığınız gibi yazılımı yüklemek için dosyayı açın. Anaconda belgelerinde, her işletim sisteminde komut satırı aracılığıyla Anaconda'nın nasıl kurulacağı da dahil olmak üzere daha fazla kurulum ayrıntıları mevcuttur. Bilgisayarınız indirdiğiniz dosyayı açamıyorsa, yükleyiciyi indirmeden önce doğru işletim sistemini seçtiğinizden emin olun. Windows'ta, yükleme işlemi sırasında "Anaconda'yı PATH Değişkenine Ekle" seçeneğini seçtiğinizden emin olun, aksi takdirde Jupyter not defterlerini komut satırından başlatamazsınız.

Jupyter Not Defterinin Başlatılması

Anaconda'yı yukarıda açıklandığı gibi zaten kurduğunuzu varsayarsak, Anaconda Navigator'ı diğer herhangi bir uygulamayı başlatır gibi başlatabilirsiniz. (Bir Anaconda Bulut hesabı oluşturma istemini kapatabilirsiniz; Anaconda ile çalışmak için bir hesaba ihtiyacınız yoktur.) Ana ekranda, Anaconda ile birlikte verilen her bir uygulama hakkında bir dizi simge ve kısa açıklama görmelisiniz.

Jupyter Defter simgesinin altındaki "Başlat" düğmesine tıklayın.

Jupyter Notebook

Anaconda Navigator yerine komut satırını kullanmayı tercih ederseniz, Anaconda'yı yükledikten sonra yeni bir Terminal penceresi (Mac) veya Komut İstemi (Win) açabilmeli ve Jupyter ile web tarayıcısını başlatmak için jupyter dizüstü bilgisayarı çalıştırabilmelisiniz. Dizüstü bilgisayar uygulaması. Jupyter Notebook'u başlatmak için komut satırını kullanıyorsanız, başlattığınızda içinde bulunduğunuz dizine dikkat edin. Bu klasör, aşağıda açıklandığı gibi Jupyter Notebook arayüzünde hemen görünecek ana dizin haline gelir.

Her iki işlem de, Jupyter Notebook arayüzü ile varsayılan tarayıcınızda yeni bir pencere veya sekme açacaktır. Jupyter Notebook, tarayıcı tabanlıdır: Jupyter Notebook kendi bilgisayarınızda çalışırken bile, onunla yalnızca tarayıcınız aracılığıyla etkileşime girersiniz.

Jupyter Notebook arayüzünde gezinme

Jupyter Notebook dosya tarayıcı arayüzü, bir Jupyter not defteri (.ipynb) dosyasını açmanın ana yoludur. Bir düz metin düzenleyicide bir tane açmaya çalışırsanız, not defteri etkileşimli kod blokları ile değil, bir JSON dosyası olarak görüntülenecektir. Bir not defterini Jupyter arayüzü üzerinden görüntülemek için, önce Jupyter Notebook'u (bir tarayıcı penceresinde görüntülenecek olan) başlatmanız ve dosyayı Jupyter Notebook'un içinden açmanız gerekir. Ne yazık ki, Jupyter Notebook'u, üzerlerine çift tıkladığınızda .ipynb dosyalarını açacak varsayılan yazılım uygulaması olarak ayarlamanın bir yolu yoktur.

Jupyter Notebook'u Anaconda Navigator'dan başlattığınızda, otomatik olarak ana dizininizi görüntüler. Bu genellikle Mac'teki kullanıcı adınızın bulunduğu dizindir (/ Kullanıcılar / kullanıcı-adınız). Bir PC'de genellikle C: \ dir. Jupyter Notebook'u komut satırından başlatırsanız, onu başlattığınızda içinde bulunduğunuz klasörün içeriğini görüntüler. (Komut satırını kullanarak, doğrudan belirli bir not defterini de başlatabilirsiniz, örneğin jupyter notebook example.ipynb.)

Bu klasörün dağınıklığını önlemek için, not defterleriniz için bu dizin içinde yeni bir klasör oluşturabilirsiniz. Bunu normal dosya yönetimi arayüzünüzde (Mac'te Finder veya Windows'ta Dosya Gezgini) veya Jupyter Notebook'un kendisinde yapabilirsiniz, çünkü Jupyter Notebook, Google Drive gibi, bir tarayıcı içinde bir dosya yönetimi arayüzü sağlar ve dosyaları yazmak için bir menü ve araç çubuğunun bulunduğu basit bir kullanıcı arabirimi vardır. Jupyter Notebook'a yeni bir klasör eklemek için, sağ üstteki Yeni'ye tıklayın ve Klasör'ü seçin. Bu, "Adsız Klasör" adlı yeni bir klasör oluşturacaktır. Adı değiştirmek için, "Adsız Klasör" ün solundaki onay kutusunu tıklayın, ardından "Dosyalar" sekmesinin altında görünen "Yeniden Adlandır" düğmesini tıklayın. Klasör not defterlerini adlandırın. Bu klasörü açmak için üzerine tıklayın.


İlginizi Çekebilecek Makaleler
FortiGate ACME Sertifika Desteği
Siber Güvenlik

FortiGate ACME Sertifika Desteği

Ocak 24, 2022 1:22

Otomatik Sertifika Yönetim Ortamı (ACME), RFC 8555’te tanımlandığı üzere, ücretsiz SSL sunucu sertifikaları sağlamak için genel Let’s...

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar
Siber Güvenlik

Android Reverse Mühendisliği Araçları Örnek Vakalar

Ocak 24, 2022 12:39

Bir önceki yazıda yeni çıkan android reverse mühendisliği araçları hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda...

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor
Siber Güvenlik

Emotet Artık Alışılmadık IP Adreslerini Kullanıyor

Ocak 24, 2022 9:44

Emotet kötü amaçlı yazılım botnetinin dağıtımını içeren sosyal mühendislik kampanyaları, güvenlik çözümlerinin tespitinden kaçınmak...

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 5-Operation Modu

Ocak 24, 2022 7:49

FortiWeb kurulumunu anlattığımız beşinci yazımızda operation modu ve FortiWeb cihazı açıldıktan sonra, FortiWeb cihazını...

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 4- Admin Şifresi Değiştirme

Ocak 23, 2022 10:21

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin dördüncü yazısında Admin şifresi nasıl değiştirceğinizi, saat ve günü nasıl...

Metasploittable 2
Siber Güvenlik

Metasploittable 2

Ocak 22, 2022 11:57

Metasploittable 2 Nedir? Neden Kullanılır? Nasıl Kurulur? Metasploittable 2 Metasploit firması tarafından bizlerin güvenli...

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 3- Firmware Güncellenmesi

Ocak 22, 2022 11:56

FortiWeb kurulumunu anlattığımız serinin üçüncü yazısında Firmware güncellemesini anlatacağız. FortiWeb cihazınız gönderildiğinde en son...

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama
Siber Güvenlik

FortiWeb Kurulumu 2- Web UI ve CLI Bağlama

Ocak 21, 2022 7:50

FortiWeb kurulumu yazımızın ikinci serisinde Web UI veya CLI bağlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Eğer...

Yapay Zeka Nedir?
Yazılım Geliştirme

Yapay Zeka Nedir?

Ocak 20, 2022 10:57

Sürekli olarak değişen, gelişen ve oldukça hızlı bir şekilde boyut atlayan, günümüze kadar gelen...

İletişim
OZZTECH Bilgi Teknolojileri olarak siber güvenlik danışmanlığı ve bilgi güvenliği eğitimleri alanlarında 10 yılı aşkın bir süredir ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet vermeye devam etmektedir. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetlerimiz için aşağıdaki formu kullanarak veya [email protected] adresimiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.