ozztech_logo_white

Jupyter Notebook Nedir?

Jupyter Notebook, birçok yazılım dilinin bir arada çalışabilmesi için ortak etkileşim ortamı sağlayan açık kaynak kodlu bir programdır. Notebook kelimesinden de anlaşılacağı üzere kodlarınızın bir not defterinde tutulması gibi bir hizmet sunar. Daha basit olarak ele alırsak word belgesi içerisinde python kodlarının çalıştırılmasını ele alabiliriz. Kimisi ödevleri için not defteri olarak kullanır, kimileri kodlarını test edebileceği ve aynı zamanda onları not alabileceği bir ortama aktarmak için kullanır, kimisi de üst satıda toplama işlemi yaptırırken alt satırda makine öğrenimi çalıştıran bir kod yazmak için kullanır.

Jupyter Notebook Nasıl Yüklenir?

2019’un sonlarından itibaren, Jupyter Notebook’u yüklemek  için kullanabileceğiniz iki ana ortam vardır: Jupyter Notebook (.ipynb uzantılı Jupyter not defteri dosyalarıyla karıştırılmamalıdır) ve daha yeni bir sistem olan Jupyter Lab. Jupyter Notebook, yaygın olarak kullanılmaktadır ve iyi belgelenmiş bir sistemdir. Jupyter notbook; not defterlerini oluşturmak, düzenlemek ve çalıştırmak için sanal ortamın oluşturulmasının yanı sıra basit bir dosya tarayıcısı hizmeti de sağlar. Jupyter Lab daha karmaşık bir yapıya sahiptir ve bir kullanıcı ara yüzü ile birlikte entegre edilebilen bir ortamda kullanılır. Jupyter Lab, zaman içerisinde Jupyter Notebook’un yerini alacak olsa da, Jupyter Notebook’un uzunca bir süre kadar geliştirilmesi ve güncel tutulması konusunda çalışmalar devam ediyor. Karşılaştırıldığında basitliği ve yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı nedeniyle, bu eğitimde dizüstü bilgisayarlarda bulunan dosyaların Jupyter Notebook ile nasıl çalıştırılacağı anlatılacaktır. Her iki yazılım paketi de aşağıda açıklanan Anaconda ile birlikte kullanılabilmektedir. Jupyter Notebook’u kurmak için Anaconda’yı kullanmak en kolay yoldur, ancak sisteminizde zaten Python kuruluysa ve büyük Anaconda paketiyle uğraşmak istemiyorsanız, pip3 kurulumu ile jupyter’ı (Python 3 için) çalıştırabilirsiniz.

Anaconda Nedir ve Nasıl Yüklenir

Anaconda, 1.400’den fazla paketle birlikte gelen ücretsiz, açık kaynaklı bir Python ve R dağıtımı, ek paketler kurmak için Conda paket yöneticisi ve ortamları yönetmenize olanak tanıyan Anaconda Navigator arayüzünü sunar. Anaconda’yı kurduktan sonra, Anaconda Navigator’ı yeni paketleri kurmak için kullanabilirsiniz (veya komut satırı yoluyla conda install), ancak birçok paket yalnızca pip aracılığıyla kullanılabilir (yani komut satırı veya Jupyter’in dizüstü bilgisayarınızda pip kurulumunu kullanarak).

Anaconda’nın Python 3 sürümü ile birçok işlemi gerçekleştirebiliriz, ancak bazı eski kodlar hala Python 2 ile kullanılıyor. Bu yazımda, Python 3’ü kullanılacaktır. Anaconda  500 MB’nin üzerindedir ve kurulumdan sonra 3 GB’den fazla sabit disk alanı kaplayabilir, bu nedenle başlamadan önce bilgisayarınızda yeterli alan ve hızlı bir ağ bağlantınız olduğundan emin olun.

Anaconda’yı indirmek ve yüklemek için Anaconda web sitesine gidin. İşletim sisteminize uygun sayfaya tıkladığınızdan emin olun (bu, işletim sisteminizi belirtmek için [seçilen işletim sistemi] yükleyicisinin Anaconda [sürüm numarası] metnini değiştirmelidir) ve ardından mevcut sürüm kutusundaki Python 3’e uygun olan İndirme düğmesine tıklayın. Windows kullanıyorsanız, bu bir .exe dosyası indirmelidir; Mac’te .pkg; Linux’ta .sh.

Normalde işletim sisteminizde yaptığınız gibi yazılımı yüklemek için dosyayı açın. Anaconda belgelerinde, her işletim sisteminde komut satırı aracılığıyla Anaconda’nın nasıl kurulacağı da dahil olmak üzere daha fazla kurulum ayrıntıları mevcuttur. Bilgisayarınız indirdiğiniz dosyayı açamıyorsa, yükleyiciyi indirmeden önce doğru işletim sistemini seçtiğinizden emin olun. Windows’ta, yükleme işlemi sırasında “Anaconda’yı PATH Değişkenine Ekle” seçeneğini seçtiğinizden emin olun, aksi takdirde Jupyter not defterlerini komut satırından başlatamazsınız.

Jupyter Not Defterinin Başlatılması

Anaconda’yı yukarıda açıklandığı gibi zaten kurduğunuzu varsayarsak, Anaconda Navigator’ı diğer herhangi bir uygulamayı başlatır gibi başlatabilirsiniz. (Bir Anaconda Bulut hesabı oluşturma istemini kapatabilirsiniz; Anaconda ile çalışmak için bir hesaba ihtiyacınız yoktur.) Ana ekranda, Anaconda ile birlikte verilen her bir uygulama hakkında bir dizi simge ve kısa açıklama görmelisiniz.

Jupyter Defter simgesinin altındaki “Başlat” düğmesine tıklayın.

Jupyter Notebook

Anaconda Navigator yerine komut satırını kullanmayı tercih ederseniz, Anaconda’yı yükledikten sonra yeni bir Terminal penceresi (Mac) veya Komut İstemi (Win) açabilmeli ve Jupyter ile web tarayıcısını başlatmak için jupyter dizüstü bilgisayarı çalıştırabilmelisiniz. Dizüstü bilgisayar uygulaması. Jupyter Notebook’u başlatmak için komut satırını kullanıyorsanız, başlattığınızda içinde bulunduğunuz dizine dikkat edin. Bu klasör, aşağıda açıklandığı gibi Jupyter Notebook arayüzünde hemen görünecek ana dizin haline gelir.

Her iki işlem de, Jupyter Notebook arayüzü ile varsayılan tarayıcınızda yeni bir pencere veya sekme açacaktır. Jupyter Notebook, tarayıcı tabanlıdır: Jupyter Notebook kendi bilgisayarınızda çalışırken bile, onunla yalnızca tarayıcınız aracılığıyla etkileşime girersiniz.

Jupyter Notebook arayüzünde gezinme

Jupyter Notebook dosya tarayıcı arayüzü, bir Jupyter not defteri (.ipynb) dosyasını açmanın ana yoludur. Bir düz metin düzenleyicide bir tane açmaya çalışırsanız, not defteri etkileşimli kod blokları ile değil, bir JSON dosyası olarak görüntülenecektir. Bir not defterini Jupyter arayüzü üzerinden görüntülemek için, önce Jupyter Notebook’u (bir tarayıcı penceresinde görüntülenecek olan) başlatmanız ve dosyayı Jupyter Notebook’un içinden açmanız gerekir. Ne yazık ki, Jupyter Notebook’u, üzerlerine çift tıkladığınızda .ipynb dosyalarını açacak varsayılan yazılım uygulaması olarak ayarlamanın bir yolu yoktur.

Jupyter Notebook’u Anaconda Navigator’dan başlattığınızda, otomatik olarak ana dizininizi görüntüler. Bu genellikle Mac’teki kullanıcı adınızın bulunduğu dizindir (/ Kullanıcılar / kullanıcı-adınız). Bir PC’de genellikle C: \ dir. Jupyter Notebook’u komut satırından başlatırsanız, onu başlattığınızda içinde bulunduğunuz klasörün içeriğini görüntüler. (Komut satırını kullanarak, doğrudan belirli bir not defterini de başlatabilirsiniz, örneğin jupyter notebook example.ipynb.)

Bu klasörün dağınıklığını önlemek için, not defterleriniz için bu dizin içinde yeni bir klasör oluşturabilirsiniz. Bunu normal dosya yönetimi arayüzünüzde (Mac’te Finder veya Windows’ta Dosya Gezgini) veya Jupyter Notebook’un kendisinde yapabilirsiniz, çünkü Jupyter Notebook, Google Drive gibi, bir tarayıcı içinde bir dosya yönetimi arayüzü sağlar ve dosyaları yazmak için bir menü ve araç çubuğunun bulunduğu basit bir kullanıcı arabirimi vardır. Jupyter Notebook’a yeni bir klasör eklemek için, sağ üstteki Yeni’ye tıklayın ve Klasör’ü seçin. Bu, “Adsız Klasör” adlı yeni bir klasör oluşturacaktır. Adı değiştirmek için, “Adsız Klasör” ün solundaki onay kutusunu tıklayın, ardından “Dosyalar” sekmesinin altında görünen “Yeniden Adlandır” düğmesini tıklayın. Klasör not defterlerini adlandırın. Bu klasörü açmak için üzerine tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

LLM (Large Language Models) Nedir?

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenmesi, teknolojinin birçok alanında devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmiştir. Bu ilerlemelerin merkezinde yer alan büyük dil modelleri (LLM – Large Language

Devamı »
Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »