ozztech_logo_white

Kod Kalitesi nedir ve nasıl ölçülür?

Bilgisayar programcıları, kod setinin, programın veya yazılımın kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek için kod kalitesini kullanır. Bir ürünün tutarlı olup olmadığını, doğru çalışıp çalışmadığını ve nihayetinde hedef kitlenin kullanımına hazır olup olmadığını görmek için bir kod kalitesi testi kullanabilirsiniz.

Kodunuzun ne kadar iyi işlediğini, ne kadar kolay anlaşılacağını ve ne kadar iyi belgelendiğini merak ederseniz, kod kalite testini nasıl gerçekleştireceğini öğrenmeyi düşünebilirsiniz.  Bu makalede kod kalitesini tanımlıyor, neden önemli olduğunu açıklıyor, nasıl ölçüleceğini ayrıntılı bir şekilde açıklıyor ve kod kalitesini artırmaya yönelik ipuçlarını inceleyeceğiz.

Kod kalitesi nedir?

Kod kalitesi, belirli bir kod, program veya yazılım setinin değerinin ne kadar yüksek veya düşük olduğunu gösterir. Kod satırları kolayca yorumlanabilir ve geliştirici kodu belgelemişse, kod genellikle yüksek kalitelidir.  Yüksek kaliteli kod genellikle şu genel parametreleri karşılar:

  • Beklendiği gibi çalışır
  • Tutarlı bir stil izler
  • Stabil ve yeniden kullanılabilir

Kod kalitesi neden önemlidir?

Yüksek kaliteli kod üretmek son kullanıcının deneyimini geliştirir.  Kalite kodu oluşturmaya odaklanmak, tüketicilerin kullandıkları veya kullanmakla ilgilendikleri yazılımın veya programın güvenliğini ve güvenilirliğini anlamalarına da yardımcı olabilir.  Kod kalitesinin genellikle önemli olmasının bazı ek nedenleri burada yer alır. 

  • Kod okunabilirliğini geliştirir
  • Kod düzenleme işlemini kolaylaştırır
  • Program sürdürülebilirliğinin düzeyini artırır
  • Daha fazla taşınabilirlik sağlar
  • Bakım işlemlerini iyileştirir
  • Kod hatası veya başarılarla ilgili ayrıntılı nedenler verir
  • Program veya yazılımla ilgili maliyetleri azaltır

Kod kalitesini ölçme

Kod kalitenizi ölçmek, müşterileriniz ve kullanıcılarınız için iyi çalışan kaliteli bir yazılım veya program başlatmanıza ve sürdürmenize olanak tanıyabilir.  Kod kalitesini etkili bir şekilde ölçmek için uygulayabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

1.Kodun güvenilirliğini ölçün

Bir kodun, programın veya yazılımın kod kalitesini test etmek için, bu kodun güvenilirliğini ölçebilirsiniz.  Güvenilirlik, yazılımın belirli bir süre boyunca arıza yapmadan çalışma yeteneğidir.  Güvenilirliği test ederken, koddaki olası hatalar veya arızalar ortaya çıkar ve varsa sistemin belirli bir süre içinde başarısız olmasını sağlar; böylece güvenilirliği ölçmek programınızın başarısını belirlemenize yardımcı olabilir.

Koddaki hataları veya hataları tespit etmek için, programı çalıştırmadan bir programın analizini çalıştıran bir statik analiz cihazı çalıştırarak kodunuzun ne kadar güvenilir olduğunu da görebilirsiniz.  Ardından, genel kaliteyi artırmak için bu hataları düzeltmek üzere kodu gözden geçirebilir.

2.Kodun karmaşıklık düzeyini belirleme

Kodun kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek için kodun ne kadar karmaşık olduğunu düşünün. Özellikle ölçmek istediklerine bağlı olarak kodda bulunan karmaşıklık seviyesini belirlemek için çeşitli ölçüm türleri kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir programın ne kadar kararlı olduğunu ölçen siklomatik karmaşıklık, belirli bir kod kümesinden kaç bağımsız yolun geçtiğini belirler.  Doğrusal olarak bağımsız yolların sayısı ne kadar düşükse kodun kalitesi de o kadar yüksek olur.

3.Program aygıtlar arasında ne kadar iyi bir şekilde hareket ettiğini görün

Bir kodun, programın veya yazılımın taşınabilirliğini belirlemek, diğer kullanıcıların programları veya yazılımları başka ortamlarda ne kadar iyi kullanabileceğini ve ne kadar iyi kullanabileceğini gösterdiğinden test edilmesi gereken bir diğer önemli unsurdur.  Bir kodun taşınabilir olup olmadığını, programı veya yazılımı birden çok aygıtta kullanmak gibi başka bir yerde test etmek için farklı yöntemler kullanarak belirleyebilirsiniz.  Ayrıca kodunuzu çeşitli platformlarda test edebilir, farklı tarayıcılar veya program açıcıları kullanabilir ve çalışmanız için bir tür kodlama standardına uyabilirsiniz.

4.Kodun yeniden kullanılabilirlik düzeyini değerlendirme

Yeniden kullanılabilir kod olduğunda bu özellik diğer işler için işlevsel olduğundan, kalitenizi belirlemek için kodunuzun yeniden kullanılabilirliğini ölçmek isteyebilirsiniz.  Yeniden kullanılabilirlik, gelecekte kodunuzun başka programlar veya projeler için yeniden amaçlanıp kullanılmayacağını belirtir.  Kodun yeniden kullanılabilirlik düzeyini belirlemek için kaç tane karşılıklı bağımlılık gerektiğini görmek için statik analiz cihazı kullanabilirsiniz.  Bağımlılıklar, yalnızca başka bir eleman da işlev görürse işlev görebilen öğelerdir.

5.Programın denge seviyesini ölçün

Kodun, programın veya yazılımın ne kadar iyi yürütüldüğünü gösteren kararlılığını inceleyerek kodun kalitesini ölçebilirsiniz. Kodda bulunan hataları veya arızaları tespit etmek için kaç test gerektiğini görmek için kod üzerinde testler yaparak kodun sağlamlığını ölçebilirsiniz.  Programın boyutu ve koddaki karmaşıklık düzeyi, mevcut hataları bulmak için gereken test sayısını etkileyebilir.

Kod kalitesini artırmaya yönelik ipuçları

Kod kalitenizi test ettikten sonra, son kullanıcının deneyimini olabildiğince olumlu hale getirmek için geliştirebileceğiniz alanlar bulabilirsiniz.  Kod tabanınızın kod kalitesini artırmak için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

En iyi kodlama uygulamalarını izleyin

Kodunuzu bildiğiniz en iyi kodlama uygulamalarıyla hizalamanız yararlı olabilir.  Bu, kod setlerinizin genel kodlama standartları ve kurallarına uymasını sağlamaya yardımcı olabilir.  Kodunuzun en iyi kodlama uygulamalarıyla hizalanması, daha yaygın kodlama tekniklerine sahip olması nedeniyle kodun yeniden kullanılabilir ve bakımı daha yüksek bir olasılık elde etmesine de yardımcı olabilir.  Bu durum, gerekirse diğer kişilerin kodu kontrol etmesine de olanak tanır.

Kodu basitleştirin

Yazılım veya program için kod setinde kullanılan kodu basitleştirmeyi düşünün.  Örneğin, orijinal kod daha karmaşık ve okunması zor bir kodsa, bu kodu okumak ve yorumlamak, kod okuma makineleri ve kullanıcılar için hızlı bir işlem olabilmesi için kodu mümkün olduğunca basit bir şekilde okumak üzere değiştirebilirsiniz.  Bir kod daha basit olduğunda, gelecekte ortaya çıkabilecek sorunların çözülmesi de daha kolay olabilir.  Ayrıca, kodun anlaşılması kolaysa, gerekirse değiştirilmesi daha az uzmanlık gerektirebilir, bu da başkalarının da kodu güncelleyebileceği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

DEAUTH ATTACK NEDİR?

Herhangi bir kablosuz ağda bağlı bulunan cihazları ağdan bağlantısını kesmeye yarayan bir saldırı çeşididir. Bu saldırıyı yapabilmek için hedef ağın MAC adresini bilmek gereklidir. İster

Devamı »
AOP(Aspect Oriented Programming)

Öncelikle daha önce bahsettiğimiz SOLID prensiplerine uyulmasını sağlayan AOP’nin çıkış noktası olan “Separation of Concern” ile yazımıza başlayalım. Yukarıda ki fotoğrafta görüldüğü üzere en basit

Devamı »
Hyper-V üzerinde sanal Switch oluşturma

Sanal Switch Nedir? Sanal switch, sanal işletim sistemlerimizin veya makinelerimizin kendileri arasında iletişim kurabilmesi ve sanal makinelerimizin ağa bağlanmaları için Hyper-V üzerinde varsayılan olarak gelen

Devamı »
Database Types

Database tiplerini anlatmadan önce, database kavramlarından bahsedelim. Veri Nedir? Veriye yaygın bir isim koymak gerekirse bilgi diyebiliriz. Veri her şey olabilir, Adın, yaşın , kilon,

Devamı »