ozztech_logo_white

MEAN Stack Nedir? Full Stack Geliştirici Olmak?

Web geliştirme sürecinde çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Projenin karmaşıklığına, bütçesine ve diğer kriterlere

Mean Stack nedir? MEAN stack, web geliştirmeye modern bir yaklaşım sunar. Ayrıca, çoğu geleneksel web uygulamasının yaptığı gibi, her sunucu isteği için web sayfasının tamamen yenilenmesini gerektirmeyen modern tek sayfalık web ve uygulama tasarımının gücünden de yararlanır. Web geliştirme sürecini hızlandırmak ve iyileştirmek için pratik araçlar ve optimal teknolojilerin bir kombinasyonu olarak kullanmak, birçok ürün geliştirme projesinde başarının anahtarı olmaya devam ediyor.

Web geliştirme sürecinde çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Projenin karmaşıklığına, bütçesine ve diğer kriterlere bağlıdır. Web sunucuları, kitaplıklar, front-end ortamlar ve veritabanı sistemleri bunların arasındadır. Bu günlerde geliştiriciler, web geliştirme sürecini hızlandırmak ve iyileştirmek için bu tür araç ve teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanma stratejisini kullanıyor. MEAN stack bunlardan biridir.

Mean Stack Bileşenleri

MEAN teknolojisi şu anlama gelir:

Mongo DB (veritabanı sistemi)

MongoDB, ölçeklenebilirlik ve geliştirme esnekliği için tasarlanmış ücretsiz, belge tabanlı bir veritabanıdır. MongoDB’deki veriler, ilişkisel bir veritabanındaki gibi tablolara ve sütunlara yazılmaz. Bunun yerine MongoDB, JSON benzeri belgeleri dinamik şemalarla depolar.

Ekspres (web back-end)

Express.js, tek sayfalı, çok sayfalı ve hibrit web uygulamaları oluşturmaya yönelik bir Node.js uygulama sunucusu çerçevesidir. node.js için fiili standart sunucu tarafı çerçevesidir.

Js (front-end)

AngularJS, dinamik web uygulamaları için yapısal bir çerçevedir. HTML’yi bir şablonlama dili olarak kullanabilir ve uygulamanızın bileşenlerini açık ve net bir şekilde açıklamak için HTML sözdizimini genişletebilir. Ek olarak, Angular’da veri bağlama ve bağımlılık ekleme, aksi takdirde yazmanız gereken birçok koddan kurtulmanıza olanak tanır.

ve Node.js (back-end çalışma zamanı(runtime))

Node.js, sunucu tarafı web uygulamaları geliştirmek için ücretsiz, platformlar arası bir çalışma zamanıdır. Node.js uygulamaları JavaScript ile yazılır ve OS X, Microsoft Windows, Linux, FreeBSD, NonStop, IBM AIX, IBM System z ve IBM işletim sistemlerinde Node.js çalışma zamanında çalışabilir.

Bu teknolojiler farklı zamanlarda geliştirildi. Ancak bugün, ORTALAMA yığınını oluşturmak için gruplandırılmışlardır ve nedeni oldukça açıktır. JavaScript onları birleştirir. JavaScript, istemci tarafı ve sunucu tarafı web uygulamaları geliştirmek için dinamik bir programlama dili olduğundan, aynı zamanda web geliştirme için en popüler dillerden biridir.

MEAN Yığınının Artıları ve Eksileri

Artıları

MEAN yığınını diğerlerine tercih etmenin temel nedeni, hem istemci hem de sunucu tarafı için ortak bir dil kullanmaktır. Tüm bu teknolojiler JavaScript ile yazıldığından, web geliştirme süreciniz düzenli hale gelir. Node.js, JavaScript’in sunucu tarafı uygulamasını barındıran bir platformdur. Front-End tarafında JavaScript kullanan Angular.js ile, kodu back-end’den front-end’e  yeniden kullanmak daha kolay hale gelir. Etkilidir ve maliyet tasarrufu sağlar.

Bu nedenle, JavaScript’in çok yönlülüğü (temel programlama dili olduğundan) sayesinde, çok çeşitli web uygulamaları için son derece uyarlanabilir.

Eksileri

MEAN yığınının dezavantajları arasında aşağıdakileri bulabilirsiniz:

  • ORTALAMA yığını(Average Heap), büyük ölçekli uygulamalar için uygun bir seçenek değildir.
  • Ağır yük senaryoları sırasında, MongoDB tarafından yazılan kayıtlarda potansiyel bir kayıp meydana gelebilir.
  • Kodlama için özel olarak oluşturulmuş JavaScript yönergeleri yoktur.
  • Aynı zamanda, yüksek çok yönlülüğüne rağmen JavaScript, web sitelerinin yüklenmesini yavaşlatma eğilimindedir ve bu da popülaritesini azaltabilir. Ancak yine de tartışmalı bir konu.

Mean Stack geliştiricisinin becerileri

Ortalama geliştirici becerilerini kullanırken, uygulamanın her bir bölümünü geliştirmek için farklı uzmanlar kiralamanız gerekmez. Bunun yerine, bir grup JavaScript geliştiricisini, ihtiyaç duyduğunuz yerde ve zamanda kullanarak kullanabilirsiniz. JavaScript’i standart bir dil olarak kullanmak, tekerleği tekrar tekrar icat etmeden uygulamanın kodunun tamamını yeniden kullanmayı mümkün kılar.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »