ozztech_logo_white

Yazılıma Nasıl Başlarım?

Gelişen ve değişen dünya standartlarımızda yazılım, oldukça önem kazanan ve popüler bir alan oldu, olmaya da devam ediyor. Teknolojinin dünyamızda hızla yayılması, insanların ihtiyaçlarını karşılayan aletler, programlar ve benzeri çoğu hizmet bu konu hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kişileri bir araya getirdi. Yazılım var olan bir problemi çözme odaklı yapılan, görevleri yerine getiren komutlar kümesidir. Siz bir yazılımı yönetebilir, yeni çözümler oluşturabilir veya hiç olmayan bir projeyi yazılımla gerçekleştirebilirsiniz. Elektronik aygıtları da ne yapacağına böylelikle karar vermiş olursunuz. Peki nereden başlamalısınız? Hadi beraber bakalım.

 Öncelikle kendinize “Neden yazılım istiyorum?” diye sormalısınız. Bir web sitesi mi yapmak istiyor veya bir mobil uygulama mı yapmak istiyorsunuz? Gibi birçok soruyu, neden istediğinizi belirleyip yola çıkmalısınız. Çünkü plansız başlamak bazı kötü sonuçlara ve tıkanmalara neden olabilir. Yazılım öyle kolay gibi görünse de aslında oldukça emek gerektiren ve bazı şeylerden ödün vermenin gerektiği bir alandır. Örneğin saatlerce bir hata için uğraşabilecek veya bir program için günler, haftalar belki de aylarca uğraşabilecek misiniz? Bunlar tabii ki işin gereklilikleri. Aynı zamanda sosyal hayatınızda da bazı şeyleri feda etmeniz gerekecektir. Şunu da unutmamalıyız ki çok fazla bilgisayar oyunu oynamak veya bilgisayarda vakit geçirmek, yazılım yazmak ile aynı değildir. Tüm bunlara cevabınız olumlu ise o zaman yazılıma başlamanın diğer adımlarına geçebiliriz.

Yazılım

Buraya kadar aslında “yazılıma gerçekten uygun muyum?” diye bir test yaptık. Tüm bu sorulara cevabınız olumlu ve gerçekten bu işi yapmayı istiyorsanız yazılıma başlayabilirsiniz. Bunu da unutmamalıyız ki bir işi ne kadar severek yaparsanız o kadar iyi yaparsınız.

Yazılım Öğrenmek İçin Hangi Platformu Kullanacağım?

Platform seçimi aslında kişinin geliştireceği projenin özelliklerine göre değişmektedir. Örneğin bir mobil uygulama mı yapmak istiyorsunuz? O zaman Android Studio(Java, C, C++, Kotlin, XML dilleri), Visual Studio(Xamarin), Cordova(PhoneGap) veya Bir web sitesi geliştirmek için Html, Php, JavaScript gibi programları kullanabilirsiniz. Tabii ki de bunlarla kısıtlı olmayan bu programlar, ihtiyaçlara göre sıralandığında birçok programı beraberinde getirir. Bunlar ise en çok popüler olmuş programlardır. Tüm bu programları kullanabilmeniz için bazı dilleri bilmeniz gerekmektedir. Örneğin C, C++, Java gibi birçok dil vardır ve bunlar olmadan yazılımı yazamayız. Bu dilleri öğrenmek istiyorsanız “btakademi, udemy, youtube, code.org” gibi sitelerden yardım alarak detaylı bir şekilde bu dillere hakim olabilirsiniz.

Yazılım

Projeye Başlamak İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle yazılımda plan çok önemlidir. Çünkü plansız bir yazılım bir yerde tıkanabilir, hata verebilir ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle plan her alanda olduğu gibi yazılımda da birinci adımdır. Plan yapmak, yazılımı ne için yaptığınızı, hangi sorunu ele alıp buna nasıl sonuçlar ürettiğinizi ve yazılımı nasıl yapacağına karar vermek için önemli bir adımdır. Algoritma dediğimiz bir yöntemle mantıksal olarak yazılımı yapabilir, tasarımını kafanızda oluşturabilirsiniz. Projeye başlamanın bir diğer adımı ise yazılımı ne için yazacağınızı belitledikten sonra araştırma yapmaktır. Ne kadar çok araştırma yapıp kaynak bulursanız, projeleriniz o kadar ileride olur. Örneğin “Github” sitesinden, yapılmış ve herkese sunulmuş yazılım örneklerini inceleyebilir, üstüne katarak ilerleyebilirsiniz. Yazılım ile ilgili tüm sorularınızı farklı siteler aracılığıyla bulabilir, yardım alabilirsiniz.

Yazılım

Yazılımınızı yaptınız ve artık yayılmak istiyorsanız veya etkinliklerde yer almak istiyorsanız bazı topluluklara katılabilir, yazılımınızı tanıtabilirsiniz. Örneğin Kommunity veya Meetup. Yazılımınızı en geniş halde ve bir o kadar da en hatasız şekilde yapmanız hem tüketici için hem de sizin için en iyisi olacaktır.

Yazılımla ilgili daha fazla bilgi almak için sitemize göz atmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Makaleler​

Message Broker Nedir?

Message broker, birçok farklı uygulama veya sistem arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım aracıdır. Bu araç, bir uygulama tarafından gönderilen mesajları bir veya daha

Devamı »
Loglama Nedir?

Loglama, bilgisayar sistemlerindeki olayları, hataları ve diğer önemli durumları kaydetme işlemidir. Bu kayıtlar, sistem yöneticileri ve geliştiriciler tarafından, sistemlerin işleyişini anlamak, hataları tespit etmek ve

Devamı »
Vcenter Üzerinden ESXI Upgrade’i Nasıl Yapılır?

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, sizlere Vcenter üzerinde ESXI hostunuzu nasıl upgrade edeceğinizi anlatacağım. Öncelikle hangi versiyona yükselteceksek o versiyonun ISO dosyasını indiriyoruz. Ardından Vcenter’ımızı açıyoruz.

Devamı »
.OrianaLOG Nedir?

.OrianaLOG Nedir? ve Ne işe Yarar?  .OrianaLOG bir sistem veya uygulamanın çalışması sırasında oluşan log (kayıt) dosyalarının toplanması, depolanması, analiz edilmesi ve incelenmesine olanak sağlayan bir

Devamı »